Pripravujeme

Pozvánka na koncert

Slide

Priaznivcov dobrej hudby srdečne pozývame na koncert hudobnej skupiny Slide, ktorý sa bude konať 10.12.2017 o 17,00 hod. v priestoroch koncertnej sály Regionálneho múzea Mojmírovce.


POZVÁNKA

 7. ročník Výstavy mojmírovských umelcov


Regionálne múzeum oznamuje, že vernisáž 7.ročníka Výstavy mojmírovských umelcov bude v nedeľu 26.11.2017 v priestoroch múzea o 15,00 hod. Všetkých priateľov a priaznivcov umenia srdečne pozývame na otvorenie a prehliadku našej výstavy. Tešíme sa na Vašu účasť a na stretnutie s vami. 

Podujatie podporuje Nitriansky samosprávny kraj

Čo nám priniesli drotári...

výstava drotárskych majstrov - Rozália Ďurčatová a Štefan Ďurčat 

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy majstrovských drotárskych prác manželov Rozálie a Štefana Ďurčatových, ktoré sa uskutoční 16.11.2017 o 18:00 hod. v Regionálnom múzeu Mojmírovce.  Výstava prekvapí  krásnymi umeleckými výtvormi a šperkami vytvorenými tradičnou drotárskou technikou . Výstava potrvá do 31.1.2018. 

Zoznámte sa :

PaedDr. Rozália Ďurčatová

narodila  sa v roku 1940 v Rybníku nad Hronom

Záujem o drotárstvo si prechovávala z detstva, keď na dvore sedela pri drotárovi Jankovi Pacoltovi z Kamienky a pozerala ako drotuje hrnce, misky pre okolité susedky. Drotár u jej rodičov každý rok prespával a chodil drotovať aj do najbližších dedín. Na prvú výstavu Klubu Džarek, pod názvom Bratislavskí drotári, bol pán Pacolt pozvaný a osobne sa jej zúčastnil napriek vysokému veku.

Rozália žije a tvori v Bratislave, ako amatér samouk drotuje a pracuje s drôtom od roku 1999. Tvori úžitkovo-dekoratívne predmety, figurálne plastiky, šperky, opletá keramiku, sklo a veľkonočné kraslice. Využíva všetky druhy drôtov - pozinkované, železné žíhané, mosadzné, medené i farebné lakované. Ovláda tradičné drotárske techniky - opletanie drôtu, techniku viazaného slučkového výpletu a šitej čipky. Inšpiruje sa osobnými zážitkami a prírodou, zobrazuje námety z každodenného života a blízke sú jej sakrálne i rozprávkové témy. Vytvára z drôtu v životnej veľkosti vtákov a rovnako rada robí figurálne námety. Od roku 2004 sa pravidelne zúčastňuje Stretnutí drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline i trienále Premeny drôtu. V Bratislave je každoročne účastníčkou Dní majstrov ÚĽUV-u. V tvorbe šperkov z plechu využíva medený, mosadzný a strieborný plech, na ktoré aplikuje aj techniku fotoleptu. Svoje vedomosti a zručnosti si dopĺňala v rámci Letných akadémií šperku i štúdiom na Strednej odbornej škole technickej v Bratislave, odbor zlatník - klenotník. Od roku 2004 je členkou Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava. Členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků v Prahe je od roku 2014. Zúčastnila sa Ctěnického drátování a získala Ceny zámeckého areálu Ctěnice v roku 2014 a 2015 za Vynikajíci drátenícky výrobek na téma Kolo, kruh, koule a Zámky, hrady, zříceniny.

Ing. Štefan Ďurčat

narodil sa v roku 1935 v Rybníku nad Hronom

Žije a pracuje v Bratislave. Pre prácu s drôtom ho získala manželka Rozália v rámci voľnočasových aktivít. Používa pozinkovaný drôt, medený, železný žíhaný a na výrobu drobných ozdobných predmetov aj farebný lakovaný drôt. Využíva tradičné drotárske techniky, opletanie drôtu, slučkovú techniku a pri opletaní kraslíc aj techniku šitej čipky. Zameriava sa na tvorbu úžitkových a dekoratívnych predmetov. Drotuje veľmi precízne - presne, čo mu je vlastné z jeho celoživotného projektovania stavieb. Od roku 2014 sa zúčastňuje na Stretnutiach drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline a od decembra 2014 je členom Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave. Svoje práce prezentoval na výstavách Klubu Džarek, na samostatnej rodinnej výstave v Bratislave a v Tekovskom múzeu v Leviciach i na výstavách Cechu česko-moravských umeleckých dráteníků Praha.

Spanilá jazda

Marián Komáček v našom múzeu

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy, ktoré sa uskutoční 23.6.2017 o 18:00 hod. v Regionálnom múzeu Mojmírovce. Výstava poteší nielen milovníkov umenia , ale aj milovníkov áut, autíčiek a automobilizmu. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Výstava potrvá do 30.9.2017.


Marián Komáček študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave v Bratislave, oddelenie grafiky u profesora Gabriela Štrbu. V rokoch 1980-1986 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie knižnej tvorby a ilustrácie u profesora Albína Brunovského. Venuje sa grafike, maľbe, ex libris, knižnej ilustrácii, známkovej tvorbe a grafickému dizajnu. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení doma i v zahraničí. Žije a tvorí v Bratislave.
Tešíme sa na stretnutie!


Noc múzeí a galérií

udalosť uplynula

20.5.2017 Vás pozývame do nášho múzea v rámci podujatia Noc múzeí a galérií. Začíname o 15,00 hod. Vstupy (bezplatné) budú každú hodinu. Čaká Vás  nevšedná prehliadka múzea a jeho areálu s výkladom, ukážky najzaujímavejších kníh z farskej knižnice, pre odvážnych výstup na povalu, stretnutie so spisovateľkou Violou Haršániovou , autorské čítanie z knihy Strašidlá a strašidielka mestečka Urmín. Končíme o 22,00 hod. Tešíme sa na Vás!

13.3.2017 - v poradí už piata prednáška na tému liečivých bylín a ich účinkov na ľudské zdravie, ako aj produktov z nich, sa uskutoční v pondelok 13.3.2017 o 17:00. Ste srdečne vítaní!

                                                                                                                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


4.3.2017 o 17,00 sa v priestoroch RMM uskutoční odborná prednáška O pôde. Prednášať bude Ing. Kamil Slíž.                                                                                                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


            27. 2. 2017  o  17:00 sa v RMM uskutoční odborná prednáška, ktorú organizuje SČK

             v   spolupráci s MS SČK Mojmírovce na tému Diabetes mellitus a následné možné        

             komplikácie. Prednášať bude MuDr. Daniel Kolény.                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


28.1.2017

Laická degustácia destilátov a ušľachtilých liehovín  v Mojmírovciach


udalosť uplynula

nie sú voľné miesta

27.11.2016

6. ročník Výstavy mojmírovských umelcov

udalosť uplynula

kongresová sála  vo veľkom kaštieli

23.11.2016

Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov- ochutnávka a beseda

udalosť uplynula


18.11.2016

Stretnutrie s historikom a spisovateľom Pavlom Dvořákom

udalosť uplynula

.