PROGRAM PODUJATÍ


Grassalkovich Music Festival  2019

Grassalkovich Music Festival pokračuje aj v roku 2019. Príďte sa započúvať do tónov klasických hudobných nástrojov. Prvý koncert sa uskutoční už 15. 2. 2019 na ktorom sa predstaví sólista Jan Petryka - barytón ako interprét  cyklu piesní Zimnej cesty Franza Schuberta. Druhý v poradí bude 14.4.2019 koncert s názvom Bez basy nie je hudba a zaznejú skladby Bottesiniho, Fortina, Hummela, Heyesa, Monna, Goetza, Garciu a Händla. Benefičné vstupné: 5 eur .Hlavnými organizátormi festivalu sú Collegium Wartberg , Slovak Double Bass Club, obec Mojmirovce. Úlohou festivalu je pomôcť deťom a rodinám v hmotnej núdzi a pomôcť aj zdravotne postihnutým deťom ku kvalitnejšiemu životu v našej spoločnosti. Toto je hlavnou myšlienkou organizátorov a spoluorganizátorov festivalu. Budeme radi, keď prispejete benefičným vstupným na spomenutý účel . Tešíme sa na vašu návštevu a ďakujeme!

Konopná tradícia a Slovania 


KKD EKO o.z. a KKD Shagya Arab farma v spolupráci s občianskym združením DROPiK, SLAVICA o.z., Cannavita a Regionálnym múzeom Mojmírovce, Vás pozývajú dňa 26. januára /t.j. v sobotu/ o 16:15 hod. do Regionálneho múzea Mojmírovce na podujatie s názvom
"Konopná tradícia a Slovania" - ornament, výšivka a konopné produkty v našom živote v minulosti aj dnes
V jednotlivých programoch vystúpia:
PaedDr. Robert Žilík (DROPiK o.z.) s prednáškou Konopná kultúra v okolí Nitry, Eleonóra Čalkovská (predsedkyňa KKD EKO o.z. a KKD Shagya Arab farma) s prednáškou Konopa dnes a jej využitie, Bc. Miloš Zverina (predseda Slavica o.z.) s prednáškou Symboly Slovanov
Súčasťou podujatia bude aj malá výstavka Čaro ornamentu, hudobné vystúpenie a ochutnávka konopných produktov s možnosťou zakúpenia. Vstupné je 1€ / osoba.
Všetci ste srdečne vítaní.

Stručne o najbližších udalostiach október až december 2018

  • 25. 10.2018 o 18,00  hod.- prednáška pre našich záhradkárov - udalosť uplynula
  • 26. 10. 2018 - vo večerných hodinách bude prehliadka kaštieľa pre deti zo ZŠ Mojmírovce- udalosť uplynula
  • 7. 12. 2018 - koncert ZUŠ Mojmírovce- udalosť uplynula
  • 13. 11. 2018  o 14,00 hod.- prednáška pre dôchodcov- udalosť uplynula
  • 23. 11.2018 - prezentácia knihy Róberta Žilíka : Fialky v okne, vôňa kuchyne -udalosť uplynula
  • 25. 11.2018 - pokračovanie hudobného festivalu Grassalkovich music festival- udalosť uplynula
  • 1. 12. 2018 - slávnostné otvorenie novej časti expozície Slávne rody- udalosť uplynula
  • 7. 12. 2018 - koncert ZUŠ Mojmírovce - skupina SLIDE- udalosť uplynula
  • 12.12.2018 - koncert ZUŠ Mojmírovce o 16.30 hod. udalosť uplynula

Noc múzeí a galérií

v našom múzeu 19.5.2018 od 17,00 do 22,00

                                                               Srdečne Vás pozývame !

22.4.2018

pokračuje Grassalkovich Music Festival 

Srdečne Vás pozývame na ďalší koncert do Regionálneho múzea Mojmírovce, tentokrát : Wiener Tafel Music. Všetci milovníci krásnej hudby ste srdečne vítaní. Úlohou festivalu je pomôcť deťom a rodinám v hmotnej núdzi a pomôcť aj zdravotne postihnutým deťom ku kvalitnejšiemu životu v našej spoločnosti. Budeme radi, keď prispejete dobrovoľnou výškou vstupného na spomenutý účel . Tešíme sa na vašu návštevu a ďakujeme! 

Cestovateľský večer 

Španielsko, Portugalsko

V spolupráci s cestovnou kanceláriou Kwayela travel si vás dovoľujeme pozvať na príjemný cestovateľský večer, ktorý sa uskutoční v piatok 6. apríla o 17. 30h v priestoroch Regionálneho múzea v Mojmírovciach.
Pozveme vás do Španielska a Portugalska. Najprv vám predstavíme dobrodružné putovanie po svetoznámej Svätojakubskej pútnickej ceste a potom precestujeme krížom-krážom slnečné Portugalsko.
Pripravená bude aj ochutnávka miestnych špecialít a vstupné bude dobrovoľné.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Grassalkovich Music Festival

                                           aj v Regionálnom múzeu v Mojmírovciach.

                                      Srdečne Vás pozývame na zážitok z krásnej hudby...

https://www.youtube.com/watch?v=xARBGzTL1E8&feature=youtu.be

  V roku 2018 vznikla myšlienka usporiadať v našej obci Mojmírovce nový hudobný festival s názvom  Grassalkovich Music Festival. Prvý koncert odznel v nedeľu 18.februára v kostole sv. Ladislava v Mojmírovciach. Celkovo si vypočujeme osem koncertov, z ktorých nasledovné budú znieť práve v našom letohrádku - v regionálnom múzeu. Hlavnými organizátormi festivalu sú Collegium Wartberg , Slovak Double Bass Club, obec Mojmirovce a farský úrad v Mojmirovciach. Na koncertoch sa budú hudobne prezentovať umelci nielen zo Slovenska, ale aj z Ruska, Ukrajiny, Česka, Rakúska, Maďarska, Nemecka. Ideou festivalu  je obohatiť kvalitným hudobným umením kultúrny život v obci. Krásna klasická hudba pozdvihuje ducha, vytrhne nás zo všedných dní, dá priestor citom  a zrazu máme všetci ku sebe bližšie...na prvé miesto sa dostávajú pravé ľudské hodnoty , s ktorými sa spájajú myšlienky dobra, tolerancie, vzájomnej pomoci, potreby uchovávať to pekné a vzácne z odkazov našich predkov. K poslaniu ľudí na zemi patrí aj nezabúdať na existujúcu a šíriacu sa deformáciu práve týchto pravých ľudských hodnôt. V honbe za matériou , pri ktorej nechýba ako doprovod egoizmus a pýcha sa zabúda často na budúcnosť našich detí. Krása hudby má silu zjemniť a obmäkčiť ľudské srdcia. Úlohou festivalu je pomôcť deťom a rodinám v hmotnej núdzi a pomôcť aj zdravotne postihnutým deťom ku kvalitnejšiemu životu v našej spoločnosti. Toto je hlavnou myšlienkou organizátorov a spoluorganizátorov festivalu. Budeme radi, keď prispejete dobrovoľnou výškou vstupného na spomenutý účel . Tešíme sa na vašu  návštevu a ďakujeme!

  Farebný svet Jany Sinsky


8.6.2018  o 18,00 hod. slávnostne otvárame výstavu Jany Sinsky Kóňovej, na ktorú Vás srdečne pozývame. Jana Sinsky, nepatrí k profesionálnym výtvarníkom, maľuje vo svojom voľnom čase . Ona sama datuje, že od roku 2010, kedy ju k tomuto inšpirovala jej priateľka Jojka. Maľovanie považuje za svoj relax. Jej maľby sú svieže, dynamické, vyjadrujúce autorkine osobné pocity, nálady, emócie.Vystavujú u nás priatelia umelci z maďarského mesta Vecsés


Vecsés
Vecsés

14.4.2018  o 16,30 slávnostne otvárame výstavu maďarských umelcov  z mesta Vecsés v priestoroch nášho múzea. Všetkých Vás srdečne pozývame!

So svojimi dielami budú predstavení  14 -ti umelci združení v štúdiu:

Periféri Art Képzőművészeti Stúdió

ROBITSEK IBOLA

BLÁZY ZSUZSANNA

AMBRUS GABRIELLA

PÉNZNÉ SOMOGYVÁRI ZSUZSANNA

NAGY GYÖRGYI

M. KAISER ILONA

DOBOS RÓZSA

CZINKE MÁRIA

PÓSA MÁRIA

PRANDÓCZKINÉ TORDAI ERIKA

MARTIN- RÉKASI ÁDEL

GÖRÖG BÉLA

KORDÁS SÁNDOR

GÁLL SÁNDOR

Popletené kúzla Šaša Ľuboša

v našom múzeu

Pozývame všetkých, ktorí sa chcú zabaviť so svojimi ratolesťami :-). Do nášho múzea zavíta Šašo Ľuboš 9.marca 2018 o 17,00 hod.

Pozvánka na koncert

Slide

Priaznivcov dobrej hudby srdečne pozývame na koncert hudobnej skupiny Slide, ktorý sa bude konať 10.12.2017 o 17,00 hod. v priestoroch koncertnej sály Regionálneho múzea Mojmírovce.


POZVÁNKA

 7. ročník Výstavy mojmírovských umelcov


Regionálne múzeum oznamuje, že vernisáž 7.ročníka Výstavy mojmírovských umelcov bude v nedeľu 26.11.2017 v priestoroch múzea o 15,00 hod. Všetkých priateľov a priaznivcov umenia srdečne pozývame na otvorenie a prehliadku našej výstavy. Tešíme sa na Vašu účasť a na stretnutie s vami. 

Podujatie podporuje Nitriansky samosprávny kraj

Čo nám priniesli drotári...

výstava drotárskych majstrov - Rozália Ďurčatová a Štefan Ďurčat 

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy majstrovských drotárskych prác manželov Rozálie a Štefana Ďurčatových, ktoré sa uskutoční 16.11.2017 o 18:00 hod. v Regionálnom múzeu Mojmírovce.  Výstava prekvapí  krásnymi umeleckými výtvormi a šperkami vytvorenými tradičnou drotárskou technikou . Výstava potrvá do 31.1.2018. 

Zoznámte sa :

PaedDr. Rozália Ďurčatová

narodila  sa v roku 1940 v Rybníku nad Hronom

Záujem o drotárstvo si prechovávala z detstva, keď na dvore sedela pri drotárovi Jankovi Pacoltovi z Kamienky a pozerala ako drotuje hrnce, misky pre okolité susedky. Drotár u jej rodičov každý rok prespával a chodil drotovať aj do najbližších dedín. Na prvú výstavu Klubu Džarek, pod názvom Bratislavskí drotári, bol pán Pacolt pozvaný a osobne sa jej zúčastnil napriek vysokému veku.

Rozália žije a tvori v Bratislave, ako amatér samouk drotuje a pracuje s drôtom od roku 1999. Tvori úžitkovo-dekoratívne predmety, figurálne plastiky, šperky, opletá keramiku, sklo a veľkonočné kraslice. Využíva všetky druhy drôtov - pozinkované, železné žíhané, mosadzné, medené i farebné lakované. Ovláda tradičné drotárske techniky - opletanie drôtu, techniku viazaného slučkového výpletu a šitej čipky. Inšpiruje sa osobnými zážitkami a prírodou, zobrazuje námety z každodenného života a blízke sú jej sakrálne i rozprávkové témy. Vytvára z drôtu v životnej veľkosti vtákov a rovnako rada robí figurálne námety. Od roku 2004 sa pravidelne zúčastňuje Stretnutí drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline i trienále Premeny drôtu. V Bratislave je každoročne účastníčkou Dní majstrov ÚĽUV-u. V tvorbe šperkov z plechu využíva medený, mosadzný a strieborný plech, na ktoré aplikuje aj techniku fotoleptu. Svoje vedomosti a zručnosti si dopĺňala v rámci Letných akadémií šperku i štúdiom na Strednej odbornej škole technickej v Bratislave, odbor zlatník - klenotník. Od roku 2004 je členkou Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava. Členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků v Prahe je od roku 2014. Zúčastnila sa Ctěnického drátování a získala Ceny zámeckého areálu Ctěnice v roku 2014 a 2015 za Vynikajíci drátenícky výrobek na téma Kolo, kruh, koule a Zámky, hrady, zříceniny.

Ing. Štefan Ďurčat

narodil sa v roku 1935 v Rybníku nad Hronom

Žije a pracuje v Bratislave. Pre prácu s drôtom ho získala manželka Rozália v rámci voľnočasových aktivít. Používa pozinkovaný drôt, medený, železný žíhaný a na výrobu drobných ozdobných predmetov aj farebný lakovaný drôt. Využíva tradičné drotárske techniky, opletanie drôtu, slučkovú techniku a pri opletaní kraslíc aj techniku šitej čipky. Zameriava sa na tvorbu úžitkových a dekoratívnych predmetov. Drotuje veľmi precízne - presne, čo mu je vlastné z jeho celoživotného projektovania stavieb. Od roku 2014 sa zúčastňuje na Stretnutiach drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline a od decembra 2014 je členom Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave. Svoje práce prezentoval na výstavách Klubu Džarek, na samostatnej rodinnej výstave v Bratislave a v Tekovskom múzeu v Leviciach i na výstavách Cechu česko-moravských umeleckých dráteníků Praha.

Spanilá jazda

Marián Komáček v našom múzeu

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy, ktoré sa uskutoční 23.6.2017 o 18:00 hod. v Regionálnom múzeu Mojmírovce. Výstava poteší nielen milovníkov umenia , ale aj milovníkov áut, autíčiek a automobilizmu. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Výstava potrvá do 30.9.2017.


Marián Komáček študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave v Bratislave, oddelenie grafiky u profesora Gabriela Štrbu. V rokoch 1980-1986 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie knižnej tvorby a ilustrácie u profesora Albína Brunovského. Venuje sa grafike, maľbe, ex libris, knižnej ilustrácii, známkovej tvorbe a grafickému dizajnu. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení doma i v zahraničí. Žije a tvorí v Bratislave.
Tešíme sa na stretnutie!


Noc múzeí a galérií

udalosť uplynula

20.5.2017 Vás pozývame do nášho múzea v rámci podujatia Noc múzeí a galérií. Začíname o 15,00 hod. Vstupy (bezplatné) budú každú hodinu. Čaká Vás  nevšedná prehliadka múzea a jeho areálu s výkladom, ukážky najzaujímavejších kníh z farskej knižnice, pre odvážnych výstup na povalu, stretnutie so spisovateľkou Violou Haršániovou , autorské čítanie z knihy Strašidlá a strašidielka mestečka Urmín. Končíme o 22,00 hod. Tešíme sa na Vás!

13.3.2017 - v poradí už piata prednáška na tému liečivých bylín a ich účinkov na ľudské zdravie, ako aj produktov z nich, sa uskutoční v pondelok 13.3.2017 o 17:00. Ste srdečne vítaní!

                                                                                                                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


4.3.2017 o 17,00 sa v priestoroch RMM uskutoční odborná prednáška O pôde. Prednášať bude Ing. Kamil Slíž.                                                                                                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


            27. 2. 2017  o  17:00 sa v RMM uskutoční odborná prednáška, ktorú organizuje SČK

             v   spolupráci s MS SČK Mojmírovce na tému Diabetes mellitus a následné možné        

             komplikácie. Prednášať bude MuDr. Daniel Kolény.                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


28.1.2017

Laická degustácia destilátov a ušľachtilých liehovín  v Mojmírovciach


udalosť uplynula

nie sú voľné miesta

27.11.2016

6. ročník Výstavy mojmírovských umelcov

udalosť uplynula

kongresová sála  vo veľkom kaštieli

23.11.2016

Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov- ochutnávka a beseda

udalosť uplynula


18.11.2016

Stretnutrie s historikom a spisovateľom Pavlom Dvořákom

udalosť uplynula

.