FOTOGALÉRIA PODUJATÍ

                                    KULTÚRNE LETO PRI MÚZEU 2022

Piatkový večer 12.8.2022 v rytme country sa vydaril. V interpretácii hudobníka Jozefa Kincela zazneli známe české aj slovenské country piesne. Nechýbala ani jeho vlastná tvorba. Nakoniec si všetci spolu zaspievali. Ďakujeme za pekný zážitok Jozefovi Kincelovi a taktiež osvetľovačovi a zvukárovi, ktorí prispeli k pohode a kráse večera. Kultúrne leto pri múzeu je realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja. 

RuNa
RuNa
RuNa
RuNa
Penco & Eifel a Danča
Penco & Eifel a Danča
RuNa
RuNa

Kultúrne leto pri múzeu 2022

Regionálne múzeum v spolupráci s obcou Mojmírovce pripravilo pre svojich občanov aj návštevníkov obce program večerných koncertov v nádhernom prostredí parku pri múzeu s názvom Kultúrne leto pri múzeu. Letné večery spríjemnili svojou hudbou hudobné zoskupenia RuNa (9. 7. 2022) a Penco & Eifel a Danča (22. 7. 2022) a Jozef Kincel (12. 8. 2022) . Kultúrne leto pri múzeu finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Nakoľko sa koncerty Kultúrneho leta pri múzeu vydarili, plánujeme pridať ďalšie koncerty, ktorých termíny sa dozviete už čoskoro. 

Jozef Kincel
Jozef Kincel
Jozef Kincel
Jozef Kincel
Jozef Kincel
Jozef Kincel
Jozef Kincel
Jozef Kincel

Valentínsky koncert

     s klaviristom Ladislavom Kozmom

Na deň sv. Valentína sme si v našom múzeu pripomenuli oslavu lásky počas klavírneho koncertu Ladislava Kozmu. Zazneli známe i menej známe piesne, za ktoré spomenieme napríklad Ennia Morriconeho s jeho slávnou hudbou z westernu Vtedy na západe. Táto hudba bola preslávená aj v našich končinách speváčkou Věrou Špinarovou, ktorá v roku 1976 naspievala svoju verziu filmovej piesne s názvom Jednoho dne se vrátíš. Keď už sme pri filmovej piesni, americká romantická dráma z roku 1970 Love story, chytila svojím príbehom za srdcia mnohých ľudí. Jej úspech podčiarkla mimoriadna hudba od francúzskeho skladateľa Francisa Alberta Laia, ktorej ústredný motív - pieseň Where do I begin (Kde začať), potešila na našom koncerte nejedno ucho. Za hudbu film dostal Oscara. Prekvapením večera bola pre mnohých pieseň s názvom Smile (Úsmev), o ktorej dnes možno už málokto tuší, že ju skomponoval Charlie Chaplin ako ústrednú tému svojej komédie Moderné časy z roku 1936. Inšpiráciou mu pritom bola klasická hudba Pucciniho - opera Tosca. Ku klasike dnes už môžeme z určitého hľadiska zaradiť aj pieseň Yesterday od legendárnych Beatles a na prianie jednej z návštevníčok koncertu klavirista zahral Modrú ružu od nášho vynikajúceho skladateľa Gejzu Dusíka. Náš spoločný večer sa vyznačoval príjemnou atmosférou, za ktorú ďakujeme Ladislavovi Kozmovi a všetkým naším hosťom. Tešíme sa aj nabudúce!



Komunikácia nie je všetko, komunikácia je za všetkým...

                                prednáška 21.1.2020 , prednášala Ing. Zuzana Arvayová

Komunikácia nie je všetko, komunikácia je za všetkým... To bol názov prednášky Ing. Zuzany Arvayovej, ktorá sa uskutočnila v priestoroch nášho múzea. Atmosféra na prednáške bola vynikajúca, aj sme sa poučili aj zabavili, vymenili si skúsenosti. Dôležitá je nielen komunikácia ako taká, ale aj spôsoby komunikácie, vplyv komunikácie na vytváranie v a udržovanie dobrých vzťahov. Tak 21.1.2020 všetko dobre dopadlo :-). Prajeme vái v roku 2020!

Výstava mojmírovských umelcov

8. ročník 

8.ročník Výstavy mojmírovských umelcov sme s podporou obce Mojmírovce otvorili ešte pred vianočnými sviatkami. Ďakujeme veľmi pekne všetkým autorom, ktorí sa výstavy zúčastňujú svojimi dielami. Na výstave môžete vidieť prezentáciu až 31 autorov, čo je zatiaľ najviac porovnaní s uplynulými ročníkmi. Výstava je pestrá nielen vďaka jedinečnosti každého autora, ale aj vďaka rôznorodým technikám, ktorými sú diela vytvorené, Tešíme sa, že v obci máme tvorivých ľudí, ktorí majú chuť sa prezentovať svojimi prácami. Veríme, že sú motiváciou aj pre tých, ktorí síce nachádzajú v tvorivej práci svoj relax a potešenie, ale nemajú odvahu svoju tvorbu verejne prezentovať. Je celkom možné, že sa v roku 2020 stretneme opäť viacerí...Výstava potrvá do konca februára. Tak ešte raz za naše múzeum Vám všetkým prajeme do roku 2020 veľa šťastia, zdravia, úspechov a tiež radosť z tvorby. 

 PUTOVANIE PO HRADOCH SLOVENSKÝCH

                       s autorom a cestovateľom Rudolfom Mladým

Včera sme pokrstili u nás v múzeu nevšednú publikáciu autora Rudolfa Mladého PUTOVANIE PO HRADOCH SLOVENSKÝCH. Kniha prezentuje známe hrady, ale aj hrady, po ktorých sú už ledva badateľné stopy, hradiská, pevnosti, vartovky, kláštory. Dôležité je však vedieť, kde sa nachádzajú a ako sa k nim dostanete. V knihe sú všetky potrebné informácie pre cestovateľa a okrem iného aj pôdorysy hradov. Na svoje si príde každý, kto má rád históriu, architektúru, umenie, prírodu. Tak spoznávajme Slovensko s touto publikáciou, ktorá vzdáva hold našej bohatej histórii a krásnej prírode.

Sme radi, že ste v takom počte prišli - odborná verejnosť, občania Mojmíroviec, priatelia. Ďakujeme!

Nedeľná chvíľka poézie

Lebo sú nahé bez kníh všetky národy, bo nemôžu sa boriť v boji bez zbroje... 


Do nášho letohrádku nesporne patrí krásne umenie. A tak sme sa stretli 16.novembra 2019 pri tradičnej Nedeľnej chvíľke poézie ( aj keď nám to vyšlo na sobotu). Počuli sme nesmrteľné verše Milana Rúfusa ,slovenského básnika, literárneho historika, prekladateľa a esejistu. Bol jedným z našich najvýraznejších literárnych osobností, ktorý vyzdvihoval morálne hodnoty, cenil si lásku a pravdu a vedel zdieľať utrpenie človeka a aj jeho radosť... Milan Rúfus sa svojím dielom vedel priblížiť duši dospelého a aj duši dieťaťa. A viete, že je po ňom pomenovaná od roku 1998 aj planétka? Volá sa Rúfus. Planétku objavili v roku 1998 L. Kornoš a P. Kolény pôsobiaci v Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu FMFI UK v Modre. Tak nech nám svetlo jeho poézie svieti naďalej na našich cestách.
Na stretnutí s poéziou sme sa vrátili v čase k prvej staroslovienskej básni Proglas ,ktorá je nielen oslavou písma a slova, ale nadčasovým dielom s európskym významom. Napísal ho v 9. storočí ako predslov k svätému evanjeliu Konštantín Filozof - sv. Cyril. Viliam Turčány je autorom prekladu Proglasu do modernej slovenčiny. Pri prebásnení použil pôvodné rytmické členenie - dvanásťslabičný verš. Báseň je vyjadrením autorovej viery, presvedčenia o pravde a o jeho sile a energii, ktoré do svojich slov vložil. Je večným apelom k národu, chválou vzdelanosti a písma ako prostriedku poznávania sveta.
Veľa nám napovie iba pár slov z tejto básne : Lebo sú nahé bez kníh všetky národy, bo nemôžu sa boriť v boji bez zbroje...

Naše múzeum si vysoko váži túto aktivitu a tešíme sa na ďalšie stretnutie s touto sférou umenia.

ĽUDIA, BDITE!

Pri príležitosti významných výročí 2. svetovej vojny sme pre vás 6. septembra 2019 otvorili výstavu Ľudia, bdite! Okrem ukážky dobových militárií vás zoznámime i s príbehmi rodákov z regiónu, ktorých sa dotkli vojnové udalosti.

Slávnostné kladenie vencov pri pomníku obetiam 2. svetovej vojny
Slávnostné kladenie vencov pri pomníku obetiam 2. svetovej vojny

Hudba slovenských kaštieľov

Grassalkovich Music Festival 2019 (9. 6. 2019)

Teplé letné nedeľné popoludnie sme strávili v príjemnom chlade nášho letohrádku pri hudbe, ktorá kedysi spríjemňovala život panstva v našich kaštieľoch. Mali sme možnosť vypočuť hudobné diela Daniela Georga Speera, Georga Phillipa Telemana, Heinricha Ignaza Franz Bibera, Karla Dittersa von Dittersdorfa, Johanna Mathiasa Spergera a Josepha Puschmanna. Z nástrojov zazneli viola, g violone, husle a čembalo v interpretácii Collegia Wartberg 415 (Ján Krigovský, Wolfram Fortin, Ján Kružliak, Marek Čermák). Koncert pod záštitou obce Mojmírovce uviedol zástupca starostu Mgr. Tomáš Dúbravský, ktorý oboznámil publikum s tým, kam bude smerovať benefícia vyzbieraná v podobe benefičného vstupného na koncert . Podujatie bolo finančne podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. Ďakujeme účinkujúcim aj skvelému publiku za zážitok z krásnej hudby a benefíciu. Tešíme sa na ďalšie stretnutie 14. 7. 2019.

Prechádzka Moravským Slováckom

s fotografkou Oľgou Sklenkovou

Máme za sebou vernisáž výstavy, ktorá sa uskutočnila 8.6. 2019 vo veľmi príjemnej atmosfére v kruhu obdivovateľov umenia a zvlášť umeleckej fotografie. Svoju "milovanú" krajinu plnú farieb a zvlnených línií nám predstavila fotografka Oľga Sklenková. Kurátorkou výstavy je PhDr. Gabriela Goliášová. Vernisáž obohatilo aj klavírne vystúpenie žiačok ZUŠ Mojmírovce.  Túto zaujímavú výstavu  môžete uvidieť v galérii nášho múzea do konca augusta 2019. Tešíme sa vašu návštevu.

Mesačné svetlo lásky

teatro ORLUS

Malý fotonávrat k sobotnému večeru (18. 5. 2019, Noc múzeí a galérií 2019), kedy sme sa v podaní divadelnej skupiny teatro ORLUS preniesli v čase a spoločne tak prežili príbeh Beethovenovej nenaplnenej lásky a dozvedeli sa, ako vznikla jeho najznámejšia sonáta.

Grassalkovich Music Festival 2019

Bez basy nie je hudba

                                      koncert 14.4.2019

Grassalkovich Music Festival 2019 pokračoval 14. 4. 2019 v našom múzeu skladbami autorov : David Heyes, Simon Garcia, Johann Georg Moon, Johann Nepomuk Hummel, Anonymus, Víťazoslav Kubička, Hermann Goetz. Koncert pripravilo Collegium Wartberg s domácimi aj zahraničnými interpretmi : Eva Varhaníková (klavír), Fritz Kircher (husle), Karolína Krigovská husle), Martin Ruman (viola), Louis Zorita (violončelo), Jakub Stračina (kontrabas). Koncert bol doslova zasvätený kontrabasu a violončelu ,sláčik ktorých bol najmä v rukách Jána Krigovského. Svojím hudobným majstrovstvom nám potvrdil, že "bez basy nie je hudba". Za krásny koncert ďakujeme! A tiež ďakujeme návštevníkom, že formou benefičného vstupného prispeli na pomoc tým, ktorí pomôcť potrebujú. 

Violončelo a klavír

Ľubomíra Verbovská (Slovensko), Ivan Kerekovský (Bulharsko)

Krásny podvečer v strede týždňa (13.3.2019) sme zažili v našom múzeu pri tónoch klasickej hudby v podaní violončelistky Ľubomíry Verbovskej a klaviristu Ivana Kerekovského (Bulharsko). Zazneli skladby svetových klasikov Schuberta, Chopina, Godára. Večerom nás sprevádzal Mgr. Art. Ján Všetečka - Konstanty, prezident Európskeho fóra vínnej kultúry a bývalý operný sólista SND. Predstavil nám aj osobnosť rodáka z Urmína Leopolda Samuela Schenka (*23.8.1940-+1902 Schwanberg), vedca, lekára, vysokoškolského pedagóga, autora odborných publikácií z oblasti bakteriológie, histológie a embryológie, ktorý bol v roku 1985 ocenený vyznamenaním Akadémie vied Leopoldina. Po koncerte sme našich hostí posprevádzali expozíciami nášho múzea. Podujatie sa konalo  pod záštitou Obce Mojmírovce, Diplomatického zastúpenia Bulharska a Európskeho fóra vínnej kultúry. Ďakujeme všetkým, ktorí boli s nami v tento krásny večer a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Valentínsky klavírny koncert

sólový klavirista Ladislav Kozma 

V sobotu 23. februára 2019 sa klavír, ktorý máme v múzeu, rozozvučal pod rukami klaviristu Ladislava Kozmu. Preniesli sme sa tak do kaviarenskej atmosféry - započúvali sme sa do hudby pre náladu, ktorej hlavným motívom bola láska. Počuli sme melódie slávnych árií, napríklad Una furtiva lagrima z opery Nápoj lásky od G. Donizettiho a Nessun dorma z opery Turandot od G. Pucciniho. Potešili nás piesne od rôznych interpretov zo zahraničia a z bývalého Československa. Za toto krásne hudobné popoludnie ďakujeme Ladislavovi Kozmovi, nášmu rodákovi, ale aj nášmu publiku, ktoré nás opäť raz potešilo svojím záujmom o krásnu hudbu.

Grassalkovich Music Festival 2019

Franz Schubert : Zimná cesta 

V piatok 15.2.2019 sa v našom múzeu uskutočnil v poradí prvý z naplánovaných koncertov v rámci Grassalkovich Music Festivalu 2019. Zaznelo majstrovské sláčikové kvinteto (Fritz Kircher, Florian Hasenburger - husle, Gerswind Olthoff - viola, Luis Zorita - violončelo, Ján Krigovský - violone), ktoré svojím majstrovským spevom sprevádzal tenorista Jan Petryka. Poslucháči sa tak vďaka skvelým umelcom mohli započúvať do cyklu piesní Franza Schuberta s názvom Zimná cesta. Ďalší koncert bude 14. 4. 2019 so začiatkom o 15.00 s tematickým názvom Bez basy nie je hudba. Tešíme sa na vašu návštevu.

Konopná tradícia a Slovania

26.1.2019 sa v múzeu uskutočnilo podujatie "Konopná tradícia a Slovania" . Návštevníci sa dozvedeli akú úlohu zohrávala konopa a produkty z nej v živote človeka v minulosti a aké je jej využitie a pravidlá pestovania v súčasnosti. Súčasťou podujatia bola aj  malá výstavka odevov z konopnej textílie, hudobné vystúpenie a ochutnávka konopných produktov s možnosťou zakúpenia. V jednotlivých programoch vystúpili: PaedDr. Robert Žilík (DROPiK o.z.) s prednáškou Konopná kultúra v okolí Nitry, Eleonóra Čalkovská (predsedkyňa KKD EKO o.z. a KKD Shagya Arab farma) s prednáškou Konopa dnes a jej využitie, Bc. Miloš Zverina (predseda Slavica o.z.) s prednáškou Symboly Slovanov .



World Trombitas

Grassalkovich Music Festival  

Prekrásny koncert vo vianočnej nálade sme mali možnosť dnes (9.12.2018) zažiť v našom múzeu pod názvom World Trombitas. Účnkovalo Collegium Wartberg so svojimi sólistami - Janko Krigovský kontrabas, Marek Čermák - organ,Fritz Kircher - husle,Wolfram Fortin- viola, a na trobite a horne hral Rudolf Linner. Tešíme sa veľmi, že tradícia koncertov bude v našom múzeu pokračovať aj naďalej. Veríme, že nás podporíte svojou návštevou aj v budúcom roku... Pokojný adventný večer Vám všetkým prajeme a Collegiu Wartberg prajeme pohodové a požehnané Vianoce . A ďakujeme!

SLIDE

rocková skupina ZUŠ Mojmírovce v našej koncertke 7.12.2018

Koncert rockovej skupiny SLIDE z mojmírovskej ZUŠ v predvianočnej atmosfére svojich priaznivcov nesklamal. Mladí hudobníci a speváčky (Marek Bakoš, Matúš Bakoš, Viktor Francl, Ján Velebný, Lukáš Kečkéš, Paulína Meždejová, Sofia Slováková, Patrícia Velebná, Karin Adámeková, Alexandra Jančovičová, Barbora Milová) predviedli veľmi kvalitné interpretácie známych rockových kapiel. Naše múzeum im veľmi drží palce, aby naďalej takto úspešne napredovali a rozvíjali svoje nepopierateľné talenty. Vždy ich radi budeme počuť v sále múzea alebo vonku na pódiu... A veľká vďaka ich učiteľom! Dobrý žiak je vždy pýchou učiteľa:-).

SLÁVNE URMÍNSKE RODY

Slávnostné otvorenie expozície

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia sme otvorili novúčasť expozície venovanej slávnym urmínskym rodom. Bolo pre nás potešením, že okrem pozvaných hostí prišlo aj veľa návštevníkov a máme už pocit, že múzeum je nám malé. Je to však svedectvom, že múzeum si našlo svojich priaznivcov a že takáto inštitúcia, ktorá sa snaží o uchovanie pamäte nášho národa je v obci užitočná a potrebná. Veríme, že Váš záujem budeme stále prebúdzať a vždy u nás niečo nové zažijete a nájdete.

COLLEGIUM WARTBERG YOUNG

Grassalkovich Music Festival 

Grassalkovich Music Festival pokračoval 25.11.2018  koncertom Collegia Wartberg Young,ktoré oslavuje 5.výročie od svojho založenia Jánom Krigovským. Koncertovalo na svetových pódiách ako Konzerthaus Vieden, Brucknerhaus v Linci.

V koncertnej sále Regionálneho múzea Mojmírovce dňa 25.11.2018 o 15,00 hod. sa predstavili mladí umelci zo Senca a Slovenska so sólistami Viktória Ballánová soprán a Dominika Debnárová jazzova speváčka.
V programe odznejú diela Vivaldiho, Dittersdorfa, Kubičku a jazzové standardy za doprovodu orchestra pod vedením Jána Krigovského.

Vstupne bolo dobrovoľné a bude použité na charitatívne účely. Ďakujeme! Tešíme sa na Vás aj nabudúce.

Spomienky na 1. svetovú vojnu a Fialky v okne 

Stretnutie so spisovateľiom a hudobníkom Robertom Žilíkom

V Regionálnom múzeu Mojmírovce sme mali 23.11.2018 zaujímavú prezentáciu knihy Roberta Žilíka Fialky v okne a spomienkové stretnutie venované vojakom z prvej svetovej vojny. Hudobným hosťom boli  Musicantica Slovaca a Detská muzika Zurmína. Prezentácia bola bohatá nielen na hudbu a slová, ale aj na množstvo obrazového materiálu a zaujímavých artefaktov z obdobia 1. svetovej vojny.

Súčasťou večera bola koštovka sladkostí, aké sa jedli v Letohrádku v dvadsiatych rokoch 20. storočia.

Akordeón BORISA LENKA 

Grassalkovich Music Festival 2018 

Prekrásny jesenný nedeľný deň privítal v našom letohrádku pokračovanie festivalu koncertom, na ktorom sa predstavil hudobným recitálom na akordeóne sólista Boris Lenko, ktorý je známou osobnosťou v oblasti interpretácie vážnej hudby. Boli sme svedkami toho, ako sa v jeho rukách mení jediný nástroj na celý orchester, ktorý nás v priebehu koncertu previedol viacerými hudobnými žánrami a tiež autorskými skladbami. V jeho interpretácii sme si vypočuli diela Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Domenica Scarlattiho, Jozefa Podprockého, Johna Zorna a skladby autora samého. Veľmi nás potešilo, že publikum zaplnilo koncertnú sálu múzea , a že koncerty vážnej hudby sú osviežením v oblasti kultúry našej obce. Tešíme sa v múzeu na ďalšie stretnutie s krásnou hudbou dňa 25. novembra 2018 o 15,00 hod.

Vitajte naši maličkí 

                                              Privítanie malých Mojmírovčanov do života :-)

9. 10. 2018 sme v našej  vyzdobenej koncertnej sále privítali nových najmenších obyvateľov našej obce. Na naše veľké prekvapenie ich bolo rekordne veľa:-), čomu sa tešíme, lebo sú to naši pokračovatelia. Tak im prajeme do života všetko najlepšie a život plný zdravia , radosti a úspechov. 

Viktória Herencsár z Maďarska a Fritz Kircher z Rakúska-cimbal a husle

Grassalkovich Music Festival 2018

V nedeľu 10. 6. 2018 sme sa započúvali do melódií cimbalu a huslí v podaní Viktórie Herencsár z Maďarska a Fritza Kirchera z Rakúska. Grassalkovich Music Festival takto uzatvoril sezónu pred letnou prestávkou. Umelcom srdečne ďakujeme za zážitok a gratulujeme k tak úžasnému hudobnému talentu! Ďakujeme aj nášmu vernému publiku! Spoločne sme priniesli "život" do starých múrov bývalého letohrádku kniežaťa Aldobrandiniho. Tešíme sa na ďalší koncert 14. 10. 2018 o 15:00 opäť v priestoroch nášho múzea. 

BAROKOVÝ DEŇ

Kaštieľ Mojmírovce - naše múzeum ako sprievodný program

11. august 2018

Počas barokového dňa sa múzeum tešilo množstvu návštevníkov. Máme vydrané a zničené hlasivky od množstva výkladov, ale dobrý pocit, že ľudí naša história baví a zaujíma. Tešia nás dobré odozvy na krásne múzeum, na naše expozície a kvalitný sprievodcovský výklad:-)).

Noc múzeí a galérií 2018

v našom regionálnom múzeu

Tento rok uplynulo 100 rokov od narodenia slávneho rakúskeho skladateľa Gottfrieda von Einem. Čo všetko mal spoločné mimoriadne nadaný hudobník s našou témou prezentácie počas Noci múzeí a galérií 2018 : Posledná exotická poľovačka grófa Ladislava Hunyadyho, ste sa mohli dozvedieť počas návštevy múzea v tento večer .Samozrejme, že v našom múzeu sa môžete dozvedieť o osudoch ľudí z nášho príbehu oveľa viac... A tým návštevníkom, ktorí sa zúčastnili našej Noci múzeí a galérií ďakujeme za to, že boli skvelým publikom a prispeli k nevšednej a príjemnej atmosfére večera ! :-)

Martin Babjak v našom múzeu

Grassalkovich Music Festival

Martin Babjak a Slovak Double Bass Club 

Ján Krigovský, umelecký vedúci Collegia Wartberg a Slovak Double Bass Club, ktorý do našej obce prišiel s myšlienkou usporiadať tento festival , nám opätovne so svojím hudobným zoskupením umožnil prežiť krásny hudobný zážitok obohatený o vystúpenie známeho operného speváka , popredného slovenského barytonistu, Martina Babjaka. V sobotu 5.mája sa náš park pri múzeu rozozvučal nevšedným orchestrom kontrabasov ( interpreti : Metod Podolský, Jakub Stračina a Ján Krigovský) . Zazneli diela Franka Sinatru, Miloslava Gajdoša, Anonyma, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu, Niccola Paganiniho, Georgi Makhoshviliho,Nina Rotu, Mikuláša Schneidera Trnavského, Cezara Francka, Wolfganga Amadea Mozarta, Stefana Schäffera a Fredericka Loeweho. Barytón Martina Babjaka priam slávnostne naplnil ovzdušie tohto májového večera. Martin Babjak nám všetkým dokázal , že je nielen majstrom operného spevu, ale aj veselým človekom, ktorý si svojím hudobným aj slovným prejavom získal veľké sympatie publika a koncert gradoval aj tým, že v poslednej časti sa sám prekvapivo zapojil aj svojou hrou na kontrabas.

Tento krásny a nevšedný večer zavŕšilo odovzdanie finančnej pomoci prostredníctvom dobrovoľného vstupného neziskovej organizácii Šťastný život - dennému stacionáru pre mentálne postihnuté deti a mládež v Mojmírovciach.

Veľmi nás teší, že festival skutočne obohacuje aj týmto druhom umenia kultúrny život v obci, že má svojich priaznivcov, ktorí zároveň prispievajú prostredníctvom vstupného na ušľachtilý cieľ. Za to všetkým zúčastneným ďakujeme a pozývame vás na ďalší koncert 10.6.2018.

Festival pokračuje

Grassalkovich Music Festival - Wiener Tafel Musik

Bolo nádherné slnečné počasie , ako vyšité pre koncert klasickej hudby s názvom Wiener Tafel Musik. 22.4.2018 sa naším parkom niesla hudba majstrov J. Haydna, W.A.Mozarta, J.M. Spergera v interpretácii Collegia Wartberg ( 1. husle Fritz Kircher, 2.husle Peter Zelenka, viola Peter Vrbinčík ). Ako sólista na viedenský violon sa predstavil Ján Prievozník.  

                          Grassalkovich Music Festival

                                                         Mladé talenty Slovenska

18.3.2018 sa rozozvučala koncertná sála dielami F. Chopina, J.S. Bacha, E.Tabakova, H. Vieuxtempsa, A. Míšeka, R.Ahiyarovej, R. Gliéra a F. Schuberta v podaní mladých umelcov - Karolína Krigovská (SK) -husle,Aynur Zainy (RUS)- kontrabas, Samuel Michalec (SK)-klavír a Bogdan Koval (UKR)-klavír. Pozývame Vás na ďalší koncert s názvom "Wiener Tafel musik", ktorý sa bude konať 22.4.2018 v koncertnej sále regionálneho múzea. Sme radi, že naše múzeum sa stáva krok za krokom miestom , kde sa okrem histórie môžete stretnúť s mnohými podobami umenia... Tešíme sa na vašu návštevu!

                         Popletené kúzla Šaša Ľuboša


Takto sme sa zabávali:-)

9.3.2018 pobavil deti aj ich rodičov šašo Ľuboš. Naše múzeum sa naplnilo smiechom a úprimnou detskou radosťou z jeho vystúpenia. 


Grassalkovich Music Festival

          začal prvým koncertom v kostole sv. Ladislava v Mojmírovciach 18.februára 2018.

Pozrite si video :

                  

https://youtu.be/xARBGzTL1E8?t=14


https://www.youtube.com/watch?v=xARBGzTL1E8&feature=youtu.be

Regionálne dni v múzeu


Tešíme sa, že nás navštívili počas troch dní všetky triedy Základnej školy v Mojmírovciach.  V múzeu si pozreli nové expozície a aktuálne výstavy. Žiakom aj učiteľom sa u nás veľmi páčilo. Jednoducho, naše múzeum má vždy čo nové ukázať a o regionálnej histórii vieme podať množstvo zaujímavých informácií...

Naši vzácni hostia


Ladislav Erdődy a Jozsef Hunyady s manželkou a dcérkou vo vinotéke v Čereňanoch
Ladislav Erdődy a Jozsef Hunyady s manželkou a dcérkou vo vinotéke v Čereňanoch
Svadobná fografia rodičov Ladislava Erdődyho
Svadobná fografia rodičov Ladislava Erdődyho

V našom regionálnom múzeu sme mali česť privítať potomka  rodu Hunyadyovcov  Jozsefa Hunyadyho s manželkou a dcérkou a potomka grófa Hunyadyho zo strany jeho dcéry Terézie a jej manžela grófa Erdődyho  Ladislava Alexandra Franza Karla Mariu Erdődyho. Veríme, že sa im u nás páčilo. Okrem nášho múzea boli hosťami Kaštieľa Mojmírovce, ktorého práve posledným majiteľom bol  gróf Ladislav Hunyady. Taktiež sme ich sprevádzali do kaštieľa v Čereňanoch, ktorý bol kedysi tiež majetkom Hunyadyovcov. Títo vzácni hostia nám poskytli veľa cenných informácií o histórii a osudoch šľachtických rodov, ktoré pôsobili v našom regióne a taktiež nám poskytli veľa vzácneho foto dokumentačného materiálu. Za ich návštevu a dary  veľmi pekne ďakujeme a dúfame v skoré opätovné stretnutie.


kaštieľ v Čereňanoch
kaštieľ v Čereňanoch
kaštieľ v Mojmírovciach
kaštieľ v Mojmírovciach

Prišli na tento svet a my sme ich privítali

14.12.2017 sme v našom múzeu privítali detičky, ktoré sa narodili našim občanom . Prajeme im krásny život plný zdravia, šťastia, radosti a lásky.

Návšteva z učilišťa


Potešilo nás veľmi, že nás 12.12.2017 navštívili aj žiaci Odborného učilišťa internátneho v Mojmírovciach. Veríme, že sa žiakom u nás páčilo a prídu nás navštíviť opakovane.

Koncert hudobnej skupiny Slide

Sem vložte podnadpis

Naše múzeum slúži aj žiakom a študentom. Dňa 10.12.2017 sa svojím hudobným programom predstavila rocková skupina Slide z našej základnej umeleckej školy. A tak sme sa zabavili pri skutočne dobrej rockovej muzike. Ďakujeme pánovi učiteľovi  Jánovi Pastorovi za skutočne skvelé vedenie tejto mladej kapely. Tešíme sa aj nabudúce!

Pohľad do novej expozície
Pohľad do novej expozície
Prezentácia o Appelovcoch - prednáša PhDr.Peter Keresteš, PhD.
Prezentácia o Appelovcoch - prednáša PhDr.Peter Keresteš, PhD.
Účastníci slávnostného aktu otvorenia expozície, v popredí naši vzácni hostia
Účastníci slávnostného aktu otvorenia expozície, v popredí naši vzácni hostia
prof.Ing.Juraj Spalek, PhD., sa za potomkov rodu Appelovcov prihovoril návštevníkom
prof.Ing.Juraj Spalek, PhD., sa za potomkov rodu Appelovcov prihovoril návštevníkom

Slávnostné otvorenie novej expozície Appelovci

Dňa 22.9.2017 sme slávnostne otvorili novú stálu expozíciu, ktorá sa venuje rodu Appelovcov - hospodárskym úradníkom Huňadyovcov, za ktorých pôsobenia urmínske panstvo prežívalo najväčší rozkvet - chov oviec, koní, dobytka, pestovanie nových plodín, zúrodňovanie pôdy. Za svoje zásluhy získali v roku 1823 šľachtický titul. Ich pôsobenie presiahlo regionálny význam a patrili k najkvalifikovanejším odborníkom vo svojom odbore v celom Uhorsku. Aj takíto ľudia kedysi žili v Urmíne a ich odkaz tu existuje dodnes... Súčasťou otvorenia bola aj aj veľmi zaujímavá a odborná prezentácia  Appelovci - priekopníci poľnohospodárstva na Slovensku, ktorú predniesol PhDr.Peter Keresteš, PhD., riaditeľ Štátneho archívu v Nitre.  Expozícia obsahuje zaujímavé informácie, ale aj 3D exponáty, za ktoré múzeum vďačí potomkom rodu Appelovcov a Štátnemu archívu v Nitre. Cťou pre naše múzeum bola aj účasť potomkov rodu na slávnostnom otvorení tejto novej expozície .

Prví návštevníci
Prví návštevníci
Stáli sme zrode tejto expozície
Stáli sme zrode tejto expozície

Dejiny archívov- Archívy dejín

odborná konferencia s medzinárodnou účasťou

V dňoch 19.a 20.septembra 2017 sme v našich priestoroch privítali účastníkov odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou poriadanou Štátnym archívom v Nitre. Snažili sme sa vytvoriť pre túto konferenciu príjemné prostredie s potrebným vybavením. Pevne veríme, že sa nám to podarilo, a že všetci sa u nás cítili príjemne. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a Štátnemu archívu ďakujeme za odbornú pomoc a veľkú ústretovosť pri budovaní expozícií v našom múzeu.


Exkurzia účastníkov konferencie v Štátnom archíve
Exkurzia účastníkov konferencie v Štátnom archíve
Z prehliadky našej expozície
Z prehliadky našej expozície
Budova Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre
Budova Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre
Konferencia začína
Konferencia začína
Odoznelo množstvo zaujímavých príspevkov
Odoznelo množstvo zaujímavých príspevkov
Prestávka v našej čitárni
Prestávka v našej čitárni
Záujem o knihy našej farskej knižnice
Záujem o knihy našej farskej knižnice

Vitajte, naši maličkí!

Čo je krajšie, ako keď sa narodí dieťa? Vo štvrtok 15.6.2017 sme v priestoroch RMM symbolicky privítali do života nových malých Mojmírovčanov. Nech vedia, že hoci sú maličkí, už teraz sú dôležitou súčasťou životov nielen svojich rodičov, ale aj celej obce Mojmírovce. Do života im prajeme veľa zdravia, šťastia a lásky!🍀💕 

Noc múzeí a galérií

v našom múzeu

Jeden z našich komínov na povale múzea
Jeden z našich komínov na povale múzea

Ďakujeme všetkým návštevníkom nášho múzea počas podujatia Noc múzeí a galérií. Tento deň a večer bol mimoriadne vydarený. Naším malým múzeom prešlo okolo 200 hostí, ktorých oslovila história našej obce a naše poverové príbehy. Spoločne sme nazreli do vzácnych kníh, vrátane starej urmínskej matriky, kde sme našli záznam o narodení grófa Jozefa Huňadyho. Porozprávali sme sa o slávnych urmínskych rodoch, spoločne so spisovateľkou Violou Haršániovou sme si prečítali staré príbehy... z Urmína a tešili sme sa zo sôch strašidielok pani Emílie Brathovej v parku pred letohrádkom. Okrem toho sme sa pozreli na povalu múzea, ktorá ukrýva skutočný technický unikát - historický komínový systém, a ktorý bežne nie je súčasťou prehliadky. Ďakujeme za vašu priazeň, pozitívne ohlasy a tešíme na ďalšie stretnutie!

Dar mojmírovských umelcov pre FN v Nitre


Oficiálne otvorenie a uvítanie hostí za prítomnosti riaditeľa FN Nitra Kamila Kolejáka, primára oddelenia rádioterapie a klinickej onkológie Juraja Detvaya, pána Mikuláša Müllera a starostu Mojmíroviec Martina Palku.

V pondelok 6. 3. 2017 bola na oddelení rádioterapie a klinickej onkológie FN Nitra otvorená výstava 20 darovaných diel mojmírovských amatérskych a profesionálnych umelcov. Ide o umelcov z radov tých, ktorí sa zúčastňujú každoročnej výstavy mojmírovských umelcov, nad ktorou má patronát naše múzeum. Medzi týchto umelcov sa radí aj pani Anna Müllerová, ktorá žiaľ už nie je medzi nami. Napriek tomu tu po sebe zanechala významný odkaz, odkaz v podobe myšlienky skrášliť nemocničné prostredie, v ktorom chorí pacienti trávia počas liečby celé hodiny. Pani Müllerová sa žiaľ realizácie svojho nápadu už nedožila, ale obrazy a iné diela sa dostali na miesto, kde si priala. Za túto krásnu myšlienku jej patrí veľká vďaka. A poďakovanie za umelecké diela patrí aj ostatným našim umelcom: Helene Feješovej ( vyšívaný obraz), Viktorovi Štouračovi ( fotoobrazy), Edite Hanzelíkovej (fotoobrazy),Stelle Veľkej ( maľba), Lucii Žilíkovej ( drevorezba- reliéf), Edite Filipovej ( drevorezba - reliéf), Adriane Holkovej ( maľba) , Rudovi Mladému ( fotografie z Nórska), Oľge Plesníkovej - Sklenkovej ( fotoobraz), Evke Minárikovej ( maľba).

Pôda v našej obci - zloženie, využitie a enviromentálny prístup, prechádzka históriou i súčasnosťou

Prednášajúci : Ing . Kamil Slíž , CSc

V sobotu 4.3.2017 sme sa spoločne stretli v múzeu na prednáške venovanej pôde, ale išlo vskutku, tak ako bolo uvedené v pozvánke, o "prechádzku" v minulosti, odkiaľ sme sa dostali až do dnešných dní. Prednáška bola veľmi zaujímavá, prešli sme sa po panstve Huňadyovcov, reč bola o ich hospodárskych úradníkoch Appelovcoch (vedeli ste, že pestovali aj ruže a venovali sa aj chovu včiel?). Objavili sme staré už nejestvujúce rybníky v našom okolí, objavili sme staré časti Urmína, o ktorých dnes už máloktorí mladí ľudia vedia, že vôbec boli, a už vôbec nie, kde boli. Prešli sme sa k mlynu mlynára Ondru zo Slavkova a objavili sme, kadiaľ išla cez chotár alej. Viete, kde bol najkvalitnejší hliník v obci, ktorý bol najpoužívanejším stavebným materiálom? Aj to odznelo na prednáške okrem mnohých iných zaujímavých vecí o našej obci a o živote v nej. Venovali sme sa osobitne vinohradníctvu a opäť sme nahliadli až do histórie, kedy európske vinohrady napadla fyloxéra. Nemenej zaujímavou témou bolo aj ovocinárstvo a staré odrody jabĺk a hrušiek - spomínate si ešte na ich chuť? Tieto veru v obchodoch nenájdeme... Starostlivosť o stromčeky a sad, aký podpník použiť - aj o tomto bola reč. A popri tom sa nezabudlo na pôdu, vďaka ktorej žijeme, lebo dáva živiny všetkému živému, čo v nej rastie a je nesmierne dôležitou súčasťou ekosystému. Prednáška bola veľkou prechádzkou po našej obci a okolí, bola poctou tomuto regiónu, v ktorom žijeme. Vďaka za spoluorganizáciu a za myšlienku uskutočniť prednášku patrí našim aktívnym záhradkárom.

Odborná prednáška na tému Diabetes mellitus

Prednášajúci: MUDr. Daniel Kolény

27.2.2017 o 17:00 sa v RMM uskutočnila odborná prednáška, ktorú zorganizoval SČK v spolupráci s MS SČK Mojmírovce na tému Diabetes mellitus a následné možné komplikácie. Prednášal MuDr. Daniel Kolény.

Cukrovka  má tendenciu stať sa vo vyspelých krajinách hrozbou tohto storočia a štatistiky jednoznačne ukazujú až hrozivo vzostupnú tendenciu tohto ťažko liečiteľného ochorenia. Práve preto sme zorganizovali pre diabetikov, a nielen pre nich, túto odbornú prednášku zameranú hlavne na prevenciu a aj možnosti a spôsoby liečby tohto závažného ochorenia.



Návšteva krajanov z Budapešti

V sobotu 18.2.2017 sme v múzeu privítali krajanov z Budapešti, ktorí v hlavnom meste Maďarska zastupujú Slovákov v miestnej samospráve. Boli prvými, ktorých sme oboznámili s novovznikajúcou expozíciou (venujeme sa doplneniu zbierky exponátov k expozícii venovanej slávnym urmínskym rodom) a veľmi sa im páčila aj naša stála expozícia farskej knižnice a Čajový salónik. Do budúcej čitárne vďaka nim pribudli tri krásne knihy. Na záver sa odfotili aj so "strašidielkami", ktoré pred múzeom čakajú na krajšie počasie, aby dostali svoje stále miesto v jeho areáli. Ďakujeme za príjemnú návštevu a tešíme sa aj nabudúce!

Liečivé bylinky


Regionálne múzeum Mojmírovce vás srdečne pozýva na cyklus prednášok Mgr. Violy Haršániovej o liečivých bylinkách, ich zbere, spracovaní a používaní pri rôznych ochoreniach. Môžete si vypočuť odborné rady a informácie o jednotlivých bylinkách a ich liečivých účinkoch pri ochoreniach. Naučíte sa vyrábať rôzne druhy liečivých tinktúr, sirupov a krémov. Odporúčame záujemcom priniesť si poznámkový zošit, dozviete sa zaujímavé recepty. Prvá prednáška sa uskutočnila v priestoroch Regionálneho múzea 6.2.2017 o 17,00 hodine. 

Vydali sme kalendár na rok 2017

Všetkým priaznivcom Regionálneho múzea Mojmírovce dávame do pozornosti nový kalendár na rok 2017 s názvom Tajomstvá urmínskej farskej knižnice. Tento kalendár, ako už názov napovedá, je venovaný priblíženiu vzácnej a krásnej expozície kníh, ktorá má svoje trvalé miesto v našom múzeu. V kalendári sa dozviete nielen mnoho zaujímavostí, ale skrášli i vašu domácnosť. Jeho zakúpením v Regionálnom múzeu Mojmírovce podporíte jeho chod, za čo veľmi pekne ďakujeme!

Nedeľná chvíľka poézie


Naše múzeum si v jedno nedeľné popoludnie (29. 1. 2017) vybrali za svoje sídlo múzy. Uskutočnila sa u nás nedeľná chvíľka poézie. Kalliopé, Euterpé, či Erató nás navštívili spolu s tými, ktorí poézii prepožičali svoj hlas. Možno si ešte pamätáte na nedeľnú chvíľku poézie, ktorá kedysi patrila k pravidelným reláciám na STV. Recitovali veľkí herci, ktorí boli majstrami ľúbozvučnej slovenčiny. Múzy však nezabudli ani na prózu. Nájdete si občas čas čítať (poéziu)? Možno vás inšpiruje jeden z citátov Lorda Byrona: "Čo je poézia? Cítenie minulého sveta i budúcnosti." 

Laická degustácia a súťaž destilátov

Regionálne múzeum Mojmírovce privítalo koncom januára vo svojich priestoroch veľmi zaujímavých hostí, príslušníkov Slovenského Rádu rytierov destilátov. V spolupráci s našimi záhradkármi (od ktorých prišla táto myšlienka), s obcou Mojmírovce, Regionálnym múzeom Mojmírovce a Kaštieľom Mojmírovce sa tak uskutočnilo podujatie, ktoré prilákalo tých, ktorí sa chceli oboznámiť s problematikou výroby kvalitných destilátov v pestovateľských páleniciach a liehovaroch. V priestoroch múzea sa uskutočnila prehliadka stálej expozície a odborná prednáška s premietaním. Spoločnosť sa následne presunula do priestorov vínnej pivnice v Kaštieli Mojmírovce, kde však tentokrát nešlo o víno. Uskutočnila sa tam laická degustácia a súťaž destilátov. Príslušníkmi komisie boli všetci, ktorí sa chceli do degustácie zapojiť. Sedeli pri niekoľkých degustačných stoloch a odborne ich viedli rytieri. Touto cestou chceme vyjadriť potešenie, že sa do súťaže zapojilo aj veľa Mojmírovčanov, ktorí ju obohatili o svoje vzorky. Bol to 0-tý ročník súťaže, a my všetci veríme, že nie posledný. Mimoriadne sa vydaril. Blahoželáme všetkým oceneným! Ďakujeme našim vzácnym hosťom a všetkým, ktorí sa zapojili do organizácie podujatia. Ďalej všetkým, ktorí toto podujatie nezištne podporili a všetkým zúčastneným! Tešíme sa nabudúce

6. ročník Výstavy mojmírovských umelcov


Milí priatelia, 27. 11.2016 sa uskutočnil v poradí už šiesty ročník výstavy mojmírovských umelcov. Tento rok prevzalo patronát nad jeho konaním naše múzeum. Ide však len o zmenu v rovine formálnej, nakoľko ľudské zdroje zostali rovnaké. Tento rok predstavilo svoje diela 31 umelcov. Výstava je svedectvom o šikovnosti našich ľudí, či už ide o profesionálnych výtvarníkov, alebo o tých, ktorí svoje hobby povýšili na umenie. Tento rok sa nám predstavili aj "nové tváre", ktoré medzi nami srdečne vítame. Táto výstava je určená pre všetkých, ktorí sú tvoriví. Ak maľujete, kreslíte, vyšívate, šijete, paličkujete, tvoríte sochy, ozdoby, šperky, fotografujete alebo inak tvoríte (pretože tvoriť možno mnohými spôsobmi), a doteraz ste váhali, či svoje diela ukázať, tak budete mať príležitosť opäť o rok. Dovtedy len tvorte a tvorte :) My ďakujeme všetkým zúčastneným! P.s: Tento rok sa výstavy zúčastnili aj traja detskí umelci od 8 do 11 rokov, ktorí majú veľký talent.

Spisovateľ a historik Pavel Dvořák v našom múzeu


18. 11. 2016 sme mali v našom múzeu vzácnu návštevu, pána Pavla Dvořáka. Uskutočnila sa mimoriadne zaujímavá beseda, počas ktorej sme spoločne uviedli do života ôsmy diel zo série kníh Stopy dávnej minulosti. Našim návštevníkom sa teda dostalo tej cti, byť prvými na Slovensku, ktorí si mohli v tejto krásnej knihe zalistovať. Rozprávali sme sa dlho, čas bol aj na otázky z početného publika. Pán Dvořák v tento večer rozdal mnoho autogramov. Veľký záujem ľudí o toto podujatie len potvrdzuje, že máme stále záujem poznávať svoju históriu. Ukázalo sa, že ľudia majú vedomosti a prehľad, čo nás úprimne potešilo. Na záver sme pána Dvořáka tiež obdarovali, ako inak, knihami o našej mojmírovskej histórii a svoju knihu zo života našej obce mu venovala aj spisovateľka, pani Viola Haršániová. Ďakujeme všetkým, ktorí sa spolupodieľali na realizácii tohto krásneho večera - od nápadu pozvať pána Dvořáka až po našich návštevníkov, pre ktorých sme tento večer usporiadali. A samozrejme ďakujeme hlavne samotnému historikovi a spisovateľovi, ktorý už roky prináša históriu medzi ľudí a v jeden novembrový piatok ju priniesol aj k nám do Mojmíroviec. Ďakujeme, bolo to skvelé stretnutie!

Stretnutie so záhradkármi


Predstavitelia Základnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov v Pukanci nám v stredu 23. novembra porozprávali mnoho zaujímavostí z ich činnosti, reč bola okrem iného aj o slávnej pukaneckej cibuli. Prednáška prešla do družnej debaty s našimi návštevníkmi a našimi záhradkármi. Prebehla aj chutná degustácia čaju z rakytníka, medu a iných dobrôt. Ďakujeme všetkým návštevníkom podujatia, ale i organizátorom a našim hosťom z Pukanca za príjemne a užitočne strávený večer v našom múzeu.

Noc v múzeu


Zo 4.11.2016 na 5.11.2016 sa naše regionálne múzeum premenilo na strašidelný zámoček a odvážne deti sa rozhodli, že v ňom prežijú noc. O perfektnú strašidelno-tajomnú atmosféru sa postarali bohatou výzdobou všetci pracovníci múzea. Na chodbe múzea deti stretli ducha, pod nohami im behali myši, plazil sa had, po stenách liezli veľké aj malé pavúky a nad nimi lietali netopiere...V programe podujatia bolo maľovanie na tvár, súťaž o najkrajšiu tekvičku, premietanie rozprávky na dobrú noc. Dominantou podujatia bolo nočné hľadanie pokladu.

Jarmok - Mikroregión Cedron -Nitrava


22.10.2016 sa v areáli Salaša Cabaj uskutočnil Regionálny jesenný jarmok mikroregiónu CEDRON-NITRAVA, na ktorom mala zastúpenie aj obec Mojmírovce. Prezentovalo sa na ňom aj naše múzeum, pre ktoré bola nedávno vyrobená aj nová krásna brožúra. Predstavitelia mikroregiónu prišli na druhý deň do múzea na návštevu.


Čítame si v múzeu


Naše múzeum privítalo v stredu 23. novembra svojich hostí zo ZŠ Mojmírovce. Boli nimi žiaci 1. až 3. ročníka s pani učiteľkami, ktorí si vypočuli tri rozprávky z knihy rozprávok Bol raz jeden strom, ktoré svojho času vyrozprávala pani Mária Mikulová z Veľkého Zálužia zostavovateľke a ilustrátorke knihy, Edite Filipovej. Nezostalo však iba pri čítaní - na záver prišiel rad na samotné deti a ich rozprávkový príbeh, ktorý sa odhodlali porozprávať niektorí malí talentovaní rozprávači. Boli sme milo prekvapení, že deti dokázali počúvať a ešte sa aj smelo prejaviť. Od detí sme sa dozvedeli, že rozprávky majú svoje miesto v ich životoch, a že im ich rodičia a starí rodičia čítajú a rozprávajú. Ďakujeme, milé deti a pani učiteľky, a určite sa ešte pri čítaní v múzeu stretneme!

Nesieme vám dobré správy


25. 10. 2016 sme rozniesli dobré správy od detí. Za spoluprácu sa chceme poďakovať Tatiane Tóthovej, pánovi Rapsovi z Ranča u Rapsu a Poľnohospodárskemu múzeu v Nitre. Aj do nášho múzea bol doručený pekný list s kresbami letohrádku, za čo veľmi pekne ďakujeme.

Návšteva z Tvrdošoviec


Ďakujeme OZ Lucerna z Tvrdošoviec za návštevu nášho múzea. Veríme, že ste sa s nami cítili príjemne.

Návšteva z Poľska


6.7.2016  vystúpil pred budovou nášho múzea poľský folklórny súbor PROMNI. Ďakujeme občanom za bohatú účasť počas tohto sviatočného dňa. 

Naši najmenší


Naša prvá vzácna návšteva - detičky z MŠ Mojmírovce. Najviac ich zaujal poklad a historické hračky.

Tvorivé dielne


V letnom období prázdnin sa deti základnej školy realizovali aj na tvorivých dielňach v našom múzeu.