NAPÍSALI NAŠI AUTORI

PUTOVANIE PO HRADOCH SLOVENSKÝCH

autor : Rudolf Mladý

Táto jedinečná publikácia prezentuje známe hrady, ale aj hrady, po ktorých sú už ledva badateľné stopy, hradiská, pevnosti, vartovky, kláštory. Dôležité je však vedieť, kde sa nachádzajú a ako sa k nim dostanete. V knihe sú všetky potrebné informácie pre cestovateľa a okrem iného aj pôdorysy hradov. Na svoje si príde každý, kto má rád históriu, architektúru, umenie, prírodu. Tak spoznávajme Slovensko s touto publikáciou, ktorá vzdáva hold našej bohatej histórii a krásnej prírode.  

Mojich 77 bylín

                                                        autorka: VIOLA HARŠÁNIOVÁ

"Skôr ako začnem zbierať bylinky, nezabudnem poďakovať Bohu a všetkým neviditeľným bytostiam, ktoré sa o ne starajú, za ich liečivú silu, a Zemi, ktorá im poskytuje, čo potrebujú."

Viola Haršániová

Príroda vytvorila pre človeka prostredie, v ktorom mu poskytuje všetko, čo potrebuje pre svoju existenciu a ďalší rozvoj. Je nabitá energiou, ktorú nám odovzdáva... Možno to sami podvedome cítime, tak jej nádherné zákutia vyhľadávame, ba utiekame sa k nim, akonáhle nám to uponáhľaná doba dovoľuje. Hovoríme tomu, že si " dobíjame baterky". Príroda má pre nás mnoho darov a a zvlášť obdarený a šťastný je ten, kto ich pozná a vie využiť nielen pre svoj prospech, ale aj pre pomoc iným. Medzi týchto šťastných ľudí patrí aj Viola Haršániová, ktorá je autorkou knihy Mojich 77 bylín. Knihu považujem v porovnaní s inými knihami s témou liečivých bylín a ľudového liečiteľstva za veľmi netradičnú tým, že obsahuje okrem popisov bylín , miest ich výskytu, histórie zberu a využitia , taktiež využitia v prevencii a podpornej liečbe mnohých ochorení, aj autorkine osobné skúsenosti. Spolu s liečivými bylinami a návodmi na ich použitie v liečbe, autorka odovzdáva písmom aj fotografiami kus samej seba, svoje osobné zážitky. Spomína pramene , ktoré ju doviedli k mnohým poznaniam a vždy ju posunuli kus ďalej a motivovali v náročnej činnosti, ktorou zber a sušenie a konečné spracovanie liečivých rastlín nepochybne je. Kniha podrobne popisujúca 77 rastlín a ich použitie v ľudových liečebných postupoch je veľmi obsažná, plná praktických rád a odporúčaní pre tých, ktorí by sa chceli venovať zberu liečivých rastlín a taktiež pre tých, ktorí by rastliny chceli využiť pre upevnenie svojho zdravia alebo pre pomoc svojim priateľom a blízkym. Kniha je obohatená citátmi zo Svätého písma, citátmi Františka z Assisi, matky Terezy, Mahátmu Gándího, Phila Bosmansa...Text pri popise a využití jednotlivých rastlín je sprevádzaný podrobnými farebnými ilustráciami Tatiany Ivanovej. Knihu okrem ilustrácií dopĺňajú fotografie Dagmar Drdošovej zo zberu liečivých bylín uprostred našej slovenskej prírody. Fotografie sú plné farieb a žiarivého slnka, lebo ako píše autorka, slnečné krásne dni sú najlepšie pre zber. O grafickú úpravu sa postaral Peter Vince. Autorka v úvode knihy ďakuje všetkým, ktorí sa zaslúžili o jej vydanie a tak jej pomohli splniť jeden z jej veľkých snov.

Veríme, že kniha si nájde svojich čitateľov a bude ozdobou knižnice v mnohých domácnostiach.