PRIPRAVUJEME

DETSKÝ DENNÝ TÁBOR

KONCERT

Koncert RuNa a Janka Máčovská

Výstava Veroniky Fuskovej- študentka z Mojmíroviec. Otvorenie výstavy 8. marca 2024


Nadpis textu

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est.

Eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam.

Pozývame Vás na netradičný harfový koncert M. Matejčíka. Počas svojej viac ako 20-ročnej kariéry získal niekoľko pozoruhodných úspechov, okrem iného bol členom orchestra Georga Michaela na jeho Symphonica Tour (64 koncertov), alebo bol harfistom II Divo na ich západoeurópskom turné. V marci 2013 bol angažovaný ako špeciálny hosť kultovej skupiny Depeche Mode na ich koncerte vo Viedni. Tešíme sa na Vás. Vstupenky je nutné zakúpiť vopred nakoľko je obmedzená kapacita miest. Ďakujeme

Srdečne Vás pozývame na večerné posedenie v sprievode klaviristu Ladislava Kozmu                   ( miesta sú na rezervácie)

Tešíme sa na Vás  :-)

ROD    RODINA   NÁROD

IKONOPISECKÁ ŠKOLA

Nadácia SPP a CPF  podporili projekt s názvom"

EURÓPSKY ROZMER CYRILA A METODA- INŠPIRATÍVNY PRAMEŇ PRE SÚČASNÚ KULTÚRU A VZDELÁVANIE "

predložený v Programe podpory partnerstiev.

V rámci projektu Cyrilometodská akadémia

KEDY? Od 4. do 8. septembra 2023

KTO? Regionálne múzeum Mojmírovce

Pre koho je podujatie určené? Pracovníci múzeí a pamäťových inštitúcií

Pedagógovia a pracovníci školstva

Historici, muzeológovia, výtvarníci

Dobrovoľníci zapojení do činnosti pamäťových

inštitúcií

Program: 4.-8.9.2023

Kurz ponúka základy praktickej ikonografie spojenej s teoretickými znalosťami o ikone a ikonografických výrazov. Kurz je koncipovaný do formy workshopu, počas ktorého si účastník vyskúša jednotlivé ťahy štetcom a miešanie farieb a môže si zhotoviť základnú skicu pre ďalšiu tvorbu. Kurz tiež ponúka možnosť vyhotovenia ikony podľa vlastného výberu. Počas celého kurzu účastník bude usmerňovaný pri písaní ikony.

Prednášky od 9:00 do 12:00 (vrátane prestávok) Registrácia prihlášok do 10.8.2023

Obedová prestávka od 12:00 do 13:00 Prihlášky posielajte mailom: muzeummojmirovce@gmail.com

Prednášky 2.časť od 13:00 do 14:30 tel: +421 907 673 575

Umlčaný potomok

Regionálne múzeum Mojmírovce všetkých srdečne pozýva na divadelné predstavenie Umlčaný potomok Divadelnej skupiny teatro ORLUS, ktoré sa uskutoční v koncertnej sále RMM 20. augusta 2022. Začiatok predstavenia je o 18:00. Vstupné dospelý: 5 €. Vstupné dieťa, študent, dôchodca, ZŤP: 3 €. Tešíme sa na vás.  

KULTÚRNE LETO PRI MÚZEU 2022

Milí priatelia, nezabudnite, že KULTÚRNE LETO PRI MÚZEU pokračuje už tento piatok 12.8.2022 o 19:00. Príďte stráviť príjemný letný country večer do parku pri múzeu. O zážitok z dobrej hudby sa postará tentokrát Dodo Kincel. Tento projekt pre nás finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj. Tešíme sa na vašu účasť! 

Koncert 12. 8. 2022
Koncert 12. 8. 2022

KULTÚRNE LETO PRI MÚZEU                                   2022

Prázdniny a leto sú už v plnom prúde a začína sa aj kultúrne hudobné leto v Mojmírovciach pri múzeu.

Už túto sobotu bude prvé vystúpenie na pódiu v parku pri Regionálnom múzeu Mojmírovce. 9. 7. 2022 Vám spríjemní večer RuNa . Koncert začína o 19:00 hod.

22. 7. 2022 v piatok večer sa môžete tešiť na trio Penco - Eifel - Danča. Koncert začína taktiež o 19:00 hod.

Príďte si po príjemný zážitok z dobrej hudby. Tešíme sa na Vás! Regionálne múzeum Mojmírovce, Obec Mojmírovce a všetci účinkujúci.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

300 ROKOV

KOSTOLA  SV. LADISLAVA 

V MOJMÍROVCIACH

Sem vložte podnadpis

Milí priatelia, Regionálne múzeum Mojmírovce a obec Mojmírovce Vás pozývajú na otvorenie výstavy 300 rokov Kostola sv. Ladislava v Mojmírovciach, ktoré sa uskutoční v priestoroch Regionálneho múzea Mojmírovce ( exteriér aj interiér) dňa 25.6.2021 o 19,00 hodine. Zoznámite sa s históriou nášho kostola ( NKP) slovom aj prostredníctvom vystavených exponátov, historických fotografií a fotografií, ktorých autormi sú Jaroslav Horváth a Robert Žilík. Súčasťou programu otvorenia výstavy je aj uvedenie knihy do života autorky Andrei Bakošovej LADISLAV I. SVÄTÝ - KRÁĽ RYTIER, ktorá je venovaná osobnosti sv. Ladislava, patróna našej farnosti. Otvorenie výstavy budú sprevádzať tóny barokovej hudby v interpretácii Roberta Žilíka.

Táto udalosť sa kvôli preventívnym opatreniam proti šíreniu koronavírusu odkladá, o náhradnom termíne budete včas informovaní. Za pochopenie ďakujeme a tešíme sa na neskoršie stretnutie.

Vernisáž výstavy obrazov Martina Šišku a prezentácia jeho knihy pre deti a mládež Zviera z inej planéty 

                                                   pre túto chvíľu ZRUŠENÉ , viď oznam vyššie

"Dvere boli to prvé, čo Zememerač zbadal, keď sa zobudil." Tak sa začína príbeh zememerača a jeho najlepšieho kamaráta, psa Emanuela, v knihe Zviera z inej planéty. A tak by sa mohla začínať aj naša pozvánka. Pretože zememerač, ten naozajstný, ktorý sa volá Martin Šiška, jedného dňa skutočne otvoril dvere do sveta a odvtedy sa nestačí čudovať, čo všetko v ňom nachádza. A nielen že to nachádza, ale všetko si aj usilovne zapisuje a zakresľuje. A ak ste zvedaví, čo všetko na svojej dobrodružnej ceste životom stretol, príďte v piatok 13. marca o 18:00 do Regionálneho múzea Mojmírovce na uvedenie jeho knižky Zviera z inej planéty (z ktorej si prečítame) a výstavu jeho obrazov (o ktorých sa porozprávame). Ste srdečne vítaní. Tešíme sa na vás! 

Valentínsky koncert

14. 2. 2020 o 17:30

                                                                    Udalosť uplynula

Blíži sa sviatok sv. Valentína a naše múzeum pri tejto príležitosti pozýva všetkých milovníkov klavírnej hudby na Valentínsky koncert, ktorý sa uskutoční v piatok 14. 2. 2020 so začiatkom o 17:30. Koncertná sála tak ožije najkrajšími skladbami o láske v podaní klaviristu Ladislava Kozmu. Tešíme sa na vašu návštevu!

SLIDE

                         12.12. 2019 o 17,00 koncert rockovej skupiny zo ZUŠ Mojmírovce

                                                      Udalosť uplynula

Tak ako minulý rok, opäť tu máme vianočný koncert rockovej skupiny SLIDE z Mojmíroviec. Tak nezabudnite prísť 12.12.2019 o 17,00 do našej koncertnej sály podporiť svojou prítomnosťou mladých talentovaných ľudí. Srdečne Vás pozývame! 

Vôňa škorice

Vianočný koncert ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre a speváckeho zoskupenia Cameretta

                                                                   Udalosť uplynula

Regionálne múzeum Mojmírovce vás pozýva dňa 2.12.2019 v pondelok o 17:00 hodine na koncert vo vianočnej atmosfére s názvom Vôňa škorice. Účinkujú žiaci Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre a spevácke zoskupenie Cameretta. Tešíme sa na Vás! 

OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO ARCHÍVNICTVA 

seminár 4.12.2019 

                                                                   Udalosť uplynula

Chcete sa dozvedieť niečo viac o archívnictve na Slovensku a jeho osobnostiach? Pozývame vás na seminár z cyklu OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO ARCHÍVNICTVA V., ktorý usporadúva Spoločnosť slovenských archivárov, MV SR Štátny archív v Nitre, Sekcia archívnictva a PVH SHS pri SAV v koncertnej sále nášho múzea. Tešíme sa, že táto udalosť bude práve v našich priestoroch:-).

PUTOVANIE PO HRADOCH SLOVENSKÝCH

krst knihy autora Rudolfa Mladého a BESEDA O HRADOCH A KRÁSACH SLOVENSKA

                                   Udalosť uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí   

Máte radi históriu, prírodu, privítate dobré tipy na výlet? Chcete vedieť ako sa tam dostanete? Máme pre vás dobrú správu! V polovici novembra uzrie svetlo sveta krásna publikácia nášho občana Rudolfa Mladého, ktorý všetkými miestami prešiel (aj s manželkou Evkou) a tieto miesta a cesty a cestičky k nim v tejto knihe opísal. Naše múzeum je hrdé, že krst tejto knihy bude v regionálnom múzeu v utorok 26.11.2019 o 18,00 hodine, v koncertnej sále. Spríjemnite si večer návštevou tohto podujatia. Sľubujeme, že budete odchádzať plní dobrej energie a chuti na poznávanie krásnych kútov našej domoviny. A je jedno,v akom ročnom období. Táto kniha je okrem iného aj skvelý tip na vianočný darček. Môžete si aj zakúpiť.

Výstava mojmírovských umelcov

OZNAM: 14. 12. 2019 (sobota) sa v priestoroch RMM o 18.00 uskutoční vernisáž 8. ročníka Výstavy mojmírovských umelcov. Po minuloročnej pauze tak opäť ožijú jeho steny a stojany umením, ktoré k nám patrí azda najviac - lebo ho tvoria "domáci". Máme u nás veľa talentovaných ľudí, v ktorých životoch ubehol ďalší rok, kedy sa určite vo svojich zručnostiach ďalej zdokonaľovali. Svoje diela môžete do múzea prinášať 10. a 12. 12. 2019 (utorok a štvrtok) počas otváracích hodín (8:00 - 16:00) a 11. 12. 2019 (streda) od 10:00 do 18:00. Tešíme sa na výstavu, tvorcov a návštevníkov!

        Grassalkovich Music Festival

                        DUETO PAĽA & KRIGOVSKÝ

     koncert 20.10.2019

                                                                        Udalosť uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí  

Obec Mojmírovce a Regionálne múzeum Mojmírovce pozývajú všetkých milovníkov vážnej hudby na posledný benefičný koncert v tomto roku v rámci Grassalkovoch Music Festivalu, ktorý sa uskutoční v nedeľu 20.10.2019 o 15,00 hodine v koncertnej sále regionálneho múzea. Benefičným vstupným vo výške 5 eur prispejete na dobročinný účel, za čo vám vopred veľmi pekne ďakujeme. O váš zážitok z hudby sa postarajú vynikajúci hudobníci Milan Paľa - husle, milanolo a Ján Krigovský - kontrabas , g-violine. Tešíme sa na vás!

Ľudia, bdite!

výstava v Regionálnom múzeu Mojmírovce 

Udalosť (vernisáž) uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí a Výstavách.

Druhá svetová vojna neobišla ani náš región. Po tuhých bojoch bol 28. 3. 1945 oslobodený Urmín (Mojmírovce). Ešte v ten istý deň Sovieti vyhnali Nemcov i zo Šalgova (Svätoplukovo) a 29. 3. 1945 začali útok na Cabaj. Útočiace jednotky však boli zastavené delostreleckou a guľometnou paľbou a zahnané protiútokom pechoty a niekoľkými tankami. Po doplnení streliva udrela Červená armáda znova. Tentokrát nemecké jednotky podľahli.

V dejinách nášho regiónu nachádzame i príbehy ľudí, ktorých osudy zmrzačilo vojnové besnenie. Jednou z mnohých bola Klára Kamenická. Rodáčka z Urmína mala tesne pred svadbou, keď sa vybrala do Nitry, aby si kúpila svadobné šaty. Tam ju však zastihlo bombardovanie, pri ktorom zahynula.

V Urmíne sa narodila i Židovka Dunda, vlastným menom Ružena Sonnenscheinová. Tá sa útekom z nitrianskej vlakovej stanice zachránila pred transportom.

S naším regiónom je spätý aj generál Ján Golian. Spolu s generálom Rudolfom Viestom tvorili hlavnú organizačnú štruktúru SNP, no práve Golian strávil časť detstva v Poľnom Kesove.

Urmínsky stíhač Rudolf Palatický zase lietal na legendárnych nemeckých stíhacích lietadlách Messerschmitt Bf 109 a ako súčasť pohotovostnej letky 13 pôsobil na východnom fronte. Neskôr v radoch čs. armády presedlal na Lavočkin La-5FN a zaslúžil sa o porážku nacistického Nemecka.

Okrem 75. výročia SNP si tento rok pripomíname i výročie vylodenia v Normandii, na ktorom sa podieľali mnohí Čechoslováci. Vylodenia sa zúčastnil aj vojnový fotograf so slovenskými koreňmi Robert Capa. Zatiaľ, čo inváziu spojeneckých vojsk zvečňoval na svojich fotografiách, oblohu nad Normandiou brázdili v službách RAF stíhači Ján Ambruš a Oto Smik.

Nielen o ich osudoch, ale aj o príbehoch ďalších postáv slovenských vojnových dejín z obdobia rokov 1939 - 1945 sa dozviete v Regionálnom múzeu Mojmírovce, ktoré vás s potešením privíta na výstave "Ľudia, bdite!" Na výstave taktiež uvidíte bohatú paletu autentických zbraní, výstroje a osobných predmetov príslušníkov nemeckej a sovietskej armády. Vernisáž sa uskutoční 6. septembra o 18:00.

              Pozývame vás na koncert 14. 7. 2019 o 15:00 hod.                                        STVORENIE PROMETEA

                    premiéra hudobného diela v interpretácii Collegia Wartberg

                                                GRASSALKOVICH MUSIC FESTIVAL 2019

                          

                             (udalosť  uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí)


Srdečne vás pozývame stráviť nedeľné popoludnie 14.7.2019 o 15,00 pretože v našej koncertnej sále zaznie nádherné hudobné dielo Stvorenie Prometea v interpretácii sláčikového kvarteta Collegia Wartberg 430. Príďte podporiť benefíčným vstupným dobrú vec a odnesiete si krásny zážitok z premiéry hudobného skvostu. 

Pozývame vás na slávnostné otvorenie výstavy 8. 6. 2019 o 17:00 hod.

                                        (výstava potrvá do konca augusta 2019)

PRECHÁDZKA MORAVSKÝM SLOVÁCKOM


                   s fotografkou OĽGOU SKLENKOVOU

 (udalosť - vernisáž - uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí

Fotografka Oľga Sklenková, rodáčka z Ivanky pri Nitre, o sebe:  

Žila a pracovala som takmer 40 rokov v Bratislave. Vychovala som dvoch, dnes už dospelých synov, ktorí majú svoje rodiny.

Synovia z hniezda vyleteli a mne sa blížil čas odchodu do dôchodku. Začala som premýšľať ako vyplním moje blížiace sa obdobie prázdnoty. V hre boli dve témy - venovať sa fotografovaniu alebo skúšať maľovanie. Samozrejme nič z toho nebolo mojim povolaním a takmer na obidvoch poliach som bola nováčikom. Zvíťazila zvedavosť bližšie spoznať umenie fotografovania. Malé skúsenosti som mala z mladosti, ale vždy to boli viac-menej rodinné fotografie a sem-tam dokumentačné. Okúsila som aj vôňu vývojky a ustaľovača, kedy sa mi tmavou komorou stala paneláková kúpeľňa. Tento záujem sa začal rozvíjať pred cca 10-12 rokmi, kedy som si kúpila prvú zrkadlovku a začala som nasávať "múdrosti" okolo fotografovania. Samoukom nie je zle byť, hlavne ak sa nemusím nikomu spovedať. Po otvorení manuálu k zrkadlovke som telegraficky prebehla stránky s tým, že "toto ja robiť nebudem a tak to nebudem ani čítať a potrebovať". Postupne som však prišla na to, že veľa gombičiek na zrkadlovke som nevedela načo sú a tak som stále častejšie musela brať manuál do rúk a študovať a fotiť, a fotiť... Ďalšou mojou skvelou pomôckou bol internet. Keď už som mala pocit, že sama sa ďalej nepohnem, skúšala som získať vedomosti inak. Zoznámila som sa s fotografom p. Kollářom, ku ktorému som chodila do kurzu 2 roky, potom som sa prihlásila na Univerzitu tretieho veku, odbor Digitálna audio a video technika. Po 3 rokoch som U3V úspešne ukončila. Keďže vývoj tohoto prekrásneho hobby ide neustále dopredu, musela som sa aj ja ďalej vzdelávať. Absolvovala som každoročne 3-4 workshopy, využila som každú príležitosť, ktorá mi mohla pomôcť v mojej práci. Zúčastnila som sa viacerých spoločných výstav, získala som viacero čestných uznaní  a umiestnení medzi prvými tromi (AMFO) a 1. miesto som získala v súťaži Fotka v sieti. Začínala som asi tak ako väčšina fotografov - fotografovaním kvietkov, chrobáčikov a rôznych iných detailov. Prešla som fotografovaním portrétov, dokumentárnych fotografií, streetfoto, fotenie bábätiek, tehuliek, žiakov, aktov, prírody...vyskúšala som si prakticky všetko, čo sa núkalo.

Nakoniec som zistila, že mojou srdcovkou bude asi krajinkárstvo a príroda všeobecne. Na staré kolená som sa zamilovala do krajiny - Moravské Slovácko. Nikdy som netušila, koľko krásy nám táto lokalita ponúka. Snažím sa tam "vybehnúť aspoň 3-4-krát do roka a nasať tú nádheru zvlnenej krajiny políčok a vinohradov v okolí Kyjova. Chotáre dedín - Hovorany, Karlín a Šardice mi prirástli k srdcu a ak mi to moje zdravie dovolí, budem sa tam naďalej vracať. Po prvýkrát som sa tam cítila ako Alenka v ríši divov! Taký poriadok, usporiadanosť, vybudované cesty a cestičky v chotári som nikdy nevidela. Obrobený každý kúsok poľa a vinohradu. Klobúk dolu pred ľuďmi, ktorí si takto ctia a milujú svoju zem, svoju krajinu.

Pozývame vás na koncert 9. 6. 2019 o 15:00 hod.

HUDBA SLOVENSKÝCH KAŠTIEĽOV

GRASSALKOVICH MUSIC FESTIVAL 2019

 (udalosť uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí) 

Milovníkov krásnej hudby pozývame do koncertnej sály nášho kaštieľa 9. 6. 2019 o 15,00 hodine započúvať sa do hudby, ktorá kedysi naživo znela medzi múrmi slovenských kaštieľov. Hudbou kaštieľov (anonymus Ľupča, Kežmarok, Litmanová) vás posprevádza Collegium Wartberg. Tento projekt z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia a koná sa po záštitou obce Mojmírovce. Benefičné vstupné na koncert je 5 €. Ďakujeme, že prídete a prispejete na benefíciu. Odmenou vám bude hudba lahodiaca  nielen ušiam ale i duši a srdcu.

                   Mesačné svetlo lásky s teatrom ORLUS 

                           NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2019

                       (udalosť uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí)

                                                Koncert  mladých umelcov 

                         ĽUBOMÍRA VERBOVSKÁ a IVAN KEREKOVSKI

                       (udalosť uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí)

Grassalkovich Music Festival  2019

                              (udalosť uplynula, viac nájdete v našej Fotogalérii podujatí)

Grassalkovich Music Festival pokračuje aj v roku 2019. Príďte sa započúvať do tónov klasických hudobných nástrojov. Prvý koncert sa uskutoční už 15. 2. 2019 na ktorom sa predstaví sólista Jan Petryka - barytón ako interprét  cyklu piesní Zimnej cesty Franza Schuberta. Druhý v poradí bude 14.4.2019 koncert s názvom Bez basy nie je hudba a zaznejú skladby Bottesiniho, Fortina, Hummela, Heyesa, Monna, Goetza, Garciu a Händla. Benefičné vstupné: 5 eur .Hlavnými organizátormi festivalu sú Collegium Wartberg , Slovak Double Bass Club, obec Mojmirovce. Úlohou festivalu je pomôcť deťom a rodinám v hmotnej núdzi a pomôcť aj zdravotne postihnutým deťom ku kvalitnejšiemu životu v našej spoločnosti. Toto je hlavnou myšlienkou organizátorov a spoluorganizátorov festivalu. Budeme radi, keď prispejete benefičným vstupným na spomenutý účel . Tešíme sa na vašu návštevu a ďakujeme!

Konopná tradícia a Slovania 

KKD EKO o.z. a KKD Shagya Arab farma v spolupráci s občianskym združením DROPiK, SLAVICA o.z., Cannavita a Regionálnym múzeom Mojmírovce, Vás pozývajú dňa 26. januára /t.j. v sobotu/ o 16:15 hod. do Regionálneho múzea Mojmírovce na podujatie s názvom

"Konopná tradícia a Slovania" - ornament, výšivka a konopné produkty v našom živote v minulosti aj dnes.
V jednotlivých programoch vystúpia:
PaedDr. Robert Žilík (DROPiK o.z.) s prednáškou Konopná kultúra v okolí Nitry, Eleonóra Čalkovská (predsedkyňa KKD EKO o.z. a KKD Shagya Arab farma) s prednáškou Konopa dnes a jej využitie, Bc. Miloš Zverina (predseda Slavica o.z.) s prednáškou Symboly Slovanov
Súčasťou podujatia bude aj malá výstavka Čaro ornamentu, hudobné vystúpenie a ochutnávka konopných produktov s možnosťou zakúpenia. Vstupné je 1€ / osoba.
Všetci ste srdečne vítaní.

Stručne o najbližších udalostiach október až december 2018

  • 25. 10.2018 o 18,00  hod.- prednáška pre našich záhradkárov - udalosť uplynula
  • 26. 10. 2018 - vo večerných hodinách bude prehliadka kaštieľa pre deti zo ZŠ Mojmírovce- udalosť uplynula
  • 7. 12. 2018 - koncert ZUŠ Mojmírovce- udalosť uplynula
  • 13. 11. 2018  o 14,00 hod.- prednáška pre dôchodcov- udalosť uplynula
  • 23. 11.2018 - prezentácia knihy Róberta Žilíka : Fialky v okne, vôňa kuchyne -udalosť uplynula
  • 25. 11.2018 - pokračovanie hudobného festivalu Grassalkovich music festival- udalosť uplynula
  • 1. 12. 2018 - slávnostné otvorenie novej časti expozície Slávne rody- udalosť uplynula
  • 7. 12. 2018 - koncert ZUŠ Mojmírovce - skupina SLIDE- udalosť uplynula
  • 12.12.2018 - koncert ZUŠ Mojmírovce o 16.30 hod. udalosť uplynula

Noc múzeí a galérií

v našom múzeu 19. 5. 2018 od 17,00 do 22,00


Srdečne Vás pozývame!

22. 4. 2018

pokračuje Grassalkovich Music Festival 

Srdečne Vás pozývame na ďalší koncert do Regionálneho múzea Mojmírovce, tentokrát : Wiener Tafel Music. Všetci milovníci krásnej hudby ste srdečne vítaní. Úlohou festivalu je pomôcť deťom a rodinám v hmotnej núdzi a pomôcť aj zdravotne postihnutým deťom ku kvalitnejšiemu životu v našej spoločnosti. Budeme radi, keď prispejete dobrovoľnou výškou vstupného na spomenutý účel . Tešíme sa na vašu návštevu a ďakujeme! 

Cestovateľský večer 

Španielsko, Portugalsko

V spolupráci s cestovnou kanceláriou Kwayela travel si vás dovoľujeme pozvať na príjemný cestovateľský večer, ktorý sa uskutoční v piatok 6. apríla o 17. 30h v priestoroch Regionálneho múzea v Mojmírovciach.
Pozveme vás do Španielska a Portugalska. Najprv vám predstavíme dobrodružné putovanie po svetoznámej Svätojakubskej pútnickej ceste a potom precestujeme krížom-krážom slnečné Portugalsko.
Pripravená bude aj ochutnávka miestnych špecialít a vstupné bude dobrovoľné.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Grassalkovich Music Festival

aj v Regionálnom múzeu v Mojmírovciach.Srdečne Vás pozývame na zážitok z krásnej hudby...

Srdečne Vás pozývame na zážitok z krásnej hudby...

https://www.youtube.com/watch?v=xARBGzTL1E8&feature=youtu.be

V roku 2018 vznikla myšlienka usporiadať v našej obci Mojmírovce nový hudobný festival s názvom  Grassalkovich Music Festival. Prvý koncert odznel v nedeľu 18.februára v kostole sv. Ladislava v Mojmírovciach. Celkovo si vypočujeme osem koncertov, z ktorých nasledovné budú znieť práve v našom letohrádku - v regionálnom múzeu. Hlavnými organizátormi festivalu sú Collegium Wartberg , Slovak Double Bass Club, obec Mojmirovce a farský úrad v Mojmirovciach. Na koncertoch sa budú hudobne prezentovať umelci nielen zo Slovenska, ale aj z Ruska, Ukrajiny, Česka, Rakúska, Maďarska, Nemecka. Ideou festivalu  je obohatiť kvalitným hudobným umením kultúrny život v obci. Krásna klasická hudba pozdvihuje ducha, vytrhne nás zo všedných dní, dá priestor citom  a zrazu máme všetci ku sebe bližšie...na prvé miesto sa dostávajú pravé ľudské hodnoty , s ktorými sa spájajú myšlienky dobra, tolerancie, vzájomnej pomoci, potreby uchovávať to pekné a vzácne z odkazov našich predkov. K poslaniu ľudí na zemi patrí aj nezabúdať na existujúcu a šíriacu sa deformáciu práve týchto pravých ľudských hodnôt. V honbe za matériou , pri ktorej nechýba ako doprovod egoizmus a pýcha sa zabúda často na budúcnosť našich detí. Krása hudby má silu zjemniť a obmäkčiť ľudské srdcia. Úlohou festivalu je pomôcť deťom a rodinám v hmotnej núdzi a pomôcť aj zdravotne postihnutým deťom ku kvalitnejšiemu životu v našej spoločnosti. Toto je hlavnou myšlienkou organizátorov a spoluorganizátorov festivalu. Budeme radi, keď prispejete dobrovoľnou výškou vstupného na spomenutý účel . Tešíme sa na vašu  návštevu a ďakujeme!

  Farebný svet Jany Sinsky

8.6.2018  o 18,00 hod. slávnostne otvárame výstavu Jany Sinsky Kóňovej, na ktorú Vás srdečne pozývame. Jana Sinsky, nepatrí k profesionálnym výtvarníkom, maľuje vo svojom voľnom čase . Ona sama datuje, že od roku 2010, kedy ju k tomuto inšpirovala jej priateľka Jojka. Maľovanie považuje za svoj relax. Jej maľby sú svieže, dynamické, vyjadrujúce autorkine osobné pocity, nálady, emócie.

Vystavujú u nás priatelia umelci z maďarského mesta Vecsés

Vecsés
Vecsés

14.4.2018  o 16,30 slávnostne otvárame výstavu maďarských umelcov  z mesta Vecsés v priestoroch nášho múzea. Všetkých Vás srdečne pozývame!

So svojimi dielami budú predstavení  14 -ti umelci združení v štúdiu:

Periféri Art Képzőművészeti Stúdió

ROBITSEK IBOLA

BLÁZY ZSUZSANNA

AMBRUS GABRIELLA

PÉNZNÉ SOMOGYVÁRI ZSUZSANNA

NAGY GYÖRGYI

M. KAISER ILONA

DOBOS RÓZSA

CZINKE MÁRIA

PÓSA MÁRIA

PRANDÓCZKINÉ TORDAI ERIKA

MARTIN- RÉKASI ÁDEL

GÖRÖG BÉLA

KORDÁS SÁNDOR

GÁLL SÁNDOR

Popletené kúzla Šaša Ľuboša

v našom múzeu

Pozývame všetkých, ktorí sa chcú zabaviť so svojimi ratolesťami :-). Do nášho múzea zavíta Šašo Ľuboš 9.marca 2018 o 17,00 hod.

Pozvánka na koncert

Slide

Priaznivcov dobrej hudby srdečne pozývame na koncert hudobnej skupiny Slide, ktorý sa bude konať 10.12.2017 o 17,00 hod. v priestoroch koncertnej sály Regionálneho múzea Mojmírovce.

POZVÁNKA

 7. ročník Výstavy mojmírovských umelcov


Regionálne múzeum oznamuje, že vernisáž 7. ročníka Výstavy mojmírovských umelcov bude v nedeľu 26.11.2017 v priestoroch múzea o 15,00 hod. Všetkých priateľov a priaznivcov umenia srdečne pozývame na otvorenie a prehliadku našej výstavy. Tešíme sa na Vašu účasť a na stretnutie s vami. 

Podujatie podporuje Nitriansky samosprávny kraj

Čo nám priniesli drotári...

výstava drotárskych majstrov - Rozália Ďurčatová a Štefan Ďurčat 

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy majstrovských drotárskych prác manželov Rozálie a Štefana Ďurčatových, ktoré sa uskutoční 16.11.2017 o 18:00 hod. v Regionálnom múzeu Mojmírovce.  Výstava prekvapí  krásnymi umeleckými výtvormi a šperkami vytvorenými tradičnou drotárskou technikou . Výstava potrvá do 31.1.2018. 

Zoznámte sa :

PaedDr. Rozália Ďurčatová

narodila  sa v roku 1940 v Rybníku nad Hronom

Záujem o drotárstvo si prechovávala z detstva, keď na dvore sedela pri drotárovi Jankovi Pacoltovi z Kamienky a pozerala ako drotuje hrnce, misky pre okolité susedky. Drotár u jej rodičov každý rok prespával a chodil drotovať aj do najbližších dedín. Na prvú výstavu Klubu Džarek, pod názvom Bratislavskí drotári, bol pán Pacolt pozvaný a osobne sa jej zúčastnil napriek vysokému veku.

Rozália žije a tvori v Bratislave, ako amatér samouk drotuje a pracuje s drôtom od roku 1999. Tvori úžitkovo-dekoratívne predmety, figurálne plastiky, šperky, opletá keramiku, sklo a veľkonočné kraslice. Využíva všetky druhy drôtov - pozinkované, železné žíhané, mosadzné, medené i farebné lakované. Ovláda tradičné drotárske techniky - opletanie drôtu, techniku viazaného slučkového výpletu a šitej čipky. Inšpiruje sa osobnými zážitkami a prírodou, zobrazuje námety z každodenného života a blízke sú jej sakrálne i rozprávkové témy. Vytvára z drôtu v životnej veľkosti vtákov a rovnako rada robí figurálne námety. Od roku 2004 sa pravidelne zúčastňuje Stretnutí drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline i trienále Premeny drôtu. V Bratislave je každoročne účastníčkou Dní majstrov ÚĽUV-u. V tvorbe šperkov z plechu využíva medený, mosadzný a strieborný plech, na ktoré aplikuje aj techniku fotoleptu. Svoje vedomosti a zručnosti si dopĺňala v rámci Letných akadémií šperku i štúdiom na Strednej odbornej škole technickej v Bratislave, odbor zlatník - klenotník. Od roku 2004 je členkou Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava. Členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků v Prahe je od roku 2014. Zúčastnila sa Ctěnického drátování a získala Ceny zámeckého areálu Ctěnice v roku 2014 a 2015 za Vynikajíci drátenícky výrobek na téma Kolo, kruh, koule a Zámky, hrady, zříceniny.

Ing. Štefan Ďurčat

narodil sa v roku 1935 v Rybníku nad Hronom

Žije a pracuje v Bratislave. Pre prácu s drôtom ho získala manželka Rozália v rámci voľnočasových aktivít. Používa pozinkovaný drôt, medený, železný žíhaný a na výrobu drobných ozdobných predmetov aj farebný lakovaný drôt. Využíva tradičné drotárske techniky, opletanie drôtu, slučkovú techniku a pri opletaní kraslíc aj techniku šitej čipky. Zameriava sa na tvorbu úžitkových a dekoratívnych predmetov. Drotuje veľmi precízne - presne, čo mu je vlastné z jeho celoživotného projektovania stavieb. Od roku 2014 sa zúčastňuje na Stretnutiach drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline a od decembra 2014 je členom Klubu Džarek pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave. Svoje práce prezentoval na výstavách Klubu Džarek, na samostatnej rodinnej výstave v Bratislave a v Tekovskom múzeu v Leviciach i na výstavách Cechu česko-moravských umeleckých dráteníků Praha.

Spanilá jazda

Marián Komáček v našom múzeu

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy, ktoré sa uskutoční 23.6.2017 o 18:00 hod. v Regionálnom múzeu Mojmírovce. Výstava poteší nielen milovníkov umenia , ale aj milovníkov áut, autíčiek a automobilizmu. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Výstava potrvá do 30.9.2017.

Marián Komáček študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave v Bratislave, oddelenie grafiky u profesora Gabriela Štrbu. V rokoch 1980-1986 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie knižnej tvorby a ilustrácie u profesora Albína Brunovského. Venuje sa grafike, maľbe, ex libris, knižnej ilustrácii, známkovej tvorbe a grafickému dizajnu. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení doma i v zahraničí. Žije a tvorí v Bratislave.
Tešíme sa na stretnutie!

Noc múzeí a galérií

udalosť uplynula

20.5.2017 Vás pozývame do nášho múzea v rámci podujatia Noc múzeí a galérií. Začíname o 15,00 hod. Vstupy (bezplatné) budú každú hodinu. Čaká Vás  nevšedná prehliadka múzea a jeho areálu s výkladom, ukážky najzaujímavejších kníh z farskej knižnice, pre odvážnych výstup na povalu, stretnutie so spisovateľkou Violou Haršániovou , autorské čítanie z knihy Strašidlá a strašidielka mestečka Urmín. Končíme o 22,00 hod. Tešíme sa na Vás!

13.3.2017 - v poradí už piata prednáška na tému liečivých bylín a ich účinkov na ľudské zdravie, ako aj produktov z nich, sa uskutoční v pondelok 13.3.2017 o 17:00. Ste srdečne vítaní!

                                                                                                                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


4.3.2017 o 17,00 sa v priestoroch RMM uskutoční odborná prednáška O pôde. Prednášať bude Ing. Kamil Slíž.                                                                                                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


            27. 2. 2017  o  17:00 sa v RMM uskutoční odborná prednáška, ktorú organizuje SČK

             v   spolupráci s MS SČK Mojmírovce na tému Diabetes mellitus a následné možné        

             komplikácie. Prednášať bude MuDr. Daniel Kolény.                          koncertná sála múzea

udalosť uplynula


28.1.2017

Laická degustácia destilátov a ušľachtilých liehovín  v Mojmírovciach


udalosť uplynula

nie sú voľné miesta

27.11.2016

6. ročník Výstavy mojmírovských umelcov

udalosť uplynula

kongresová sála  vo veľkom kaštieli

23.11.2016

Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov- ochutnávka a beseda

udalosť uplynula


18.11.2016

Stretnutrie s historikom a spisovateľom Pavlom Dvořákom

udalosť uplynula